[close]

The Breeding side of the industry just continues to expand and the reach of the Australian thoroughbred is untapped. We have a section of the site devoted entirely to Breeding aspects of racing.

There are News articles, Briefs on studs, stallions, important siblings, upcoming Sales, Bloodstock companies and statistics available about all of them.

On top of this we have both New Zealand and International sections specific for those markets. You can check out Sibling Reports and Stakes Race Results going back over a decade using the interactive databases on offer.

Group Racing

1. The Asian Executive Stakes
 17th February 2018. FLEM. 1100m $121,200 (Listed Race - Good) 1:03.48

1. PRAIRIE FIRE 2c M J ZAHRA 56kg (SNITZEL (AUS) - CONSISTENCY (AUS) (ALL BAR ONE (AUS))) MICK PRICE then came   2. KHULAASA 2f (EPAULETTE (AUS) - TAAMEER (NZ)),   3. INVINCIBLE LAD 2c (I AM INVINCIBLE (AUS) - MAGDALENA (AUS)).


2. Electrolux Avondale Guineas
 17th February 2018. ELLE. 2100m $100,000 (Group 2 - Slow) 2:13.96

1. ON THE ROCKS 3c JAKE BAYLISS 56.5kg (ALAMOSA (NZ) - COLD SHOULDER (NZ) (VOLKSRAAD (GB))) MICHAEL MORONEY & PAM GERARD then came   2. DANZDANZDANCE 3f (MASTERCRAFTSMAN (IRE) - NIGHT DANZA (AUS)),   3. VIN DE DANCE 3g (ROC DE CAMBES (NZ) - EXPLOSIVE DANCER (NZ)).


3. Southern Cross Stakes
 17th February 2018. RAND. 1200m $150,000 (Group 3 - Good) 1:10.53

1. KAEPERNICK 6g B AVDULLA 55.5kg (FASTNET ROCK (AUS) - VOLCADA (NZ) (STRAVINSKY (USA))) JOHN O'SHEA then came   2. DOTHRAKI 7g (MOSSMAN (AUS) - VOLANTIS (AUS)),   3. BOSS LANE 7g (DUBAWI (IRE) - LYRICALWORKS (AUS)).


4. The Tab Vanity
 17th February 2018. FLEM. 1400m $150,000 (Group 3 - Good) 1:22.04

1. RIMRAAM 3f D OLIVER 55kg (COMMANDS (AUS) - SWANSEA (IRE) (SINGSPIEL (IRE))) D & B HAYES & T DABERNIG then came   2. BRING ME ROSES 3f (HIGH CHAPARRAL (IRE) - FRECKLED FACE (AUS)),   3. SHOKORA 3f (NICCONI (AUS) - SHE'S CHERRYRYPE (AUS)).


5. C S Hayes Stakes
 17th February 2018. FLEM. 1400m $151,500 (Group 3 - Good) 1:21.55

1. GRUNT 3c D OLIVER 55kg (O'REILLY (NZ) - RUQQAYA (NZ) (VAN NISTELROOY (USA))) MICK PRICE then came   2. CLIFF'S EDGE 3c (CANFORD CLIFFS (IRE) - SIMULATION (AUS)),   3. MURAAQEB 3c (SNITZEL (AUS) - TAFSEEL (AUS)).


6. Holdfast Insurance B'day Cup
 17th February 2018. MORP. 2035m $100,000 (Listed Race - Good) 2:05.44

1. EXALTED LIGHTNING 6g TODD PANNELL 55kg (BLEVIC (AUS) - EXALTED BLAZE (AUS) (TAYASU TSUYOSHI (JPN))) GRANT YOUNG then came   2. JIM'S JOURNEY 6g (GOOD JOURNEY (USA) - MANDARINA (AUS)),   3. ADDISON 4m (JIMMY CHOUX (NZ) - RUQQAYA (NZ)).


7. Southland Guineas
 17th February 2018. ASCO. 1600m $50,000 (Listed Race - Dead) 1:41.70

1. GLOBAL THINKING 3f MS K WILLIAMS 54.5kg (SO YOU THINK (NZ) - CAPITAL RAISING (AUS) (GENERAL NEDIYM (AUS))) SHAUNE RITCHIE then came   2. THE SPARKLE 3f (DARCI BRAHMA (NZ) - THE DAZZLER (NZ)),   3. COURTE ZARINDI 3f (ANY SUGGESTION (AUS) - COURTE NOIRE (NZ)).


8. Apollo Stakes
 17th February 2018. RAND. 1400m $252,000 (Group 2 - Good) 1:22.46

1. ENDLESS DRAMA 6h T ANGLAND 59kg (LOPE DE VEGA (IRE) - DESERT DRAMA (IRE) (GREEN DESERT (USA))) CHRIS WALLER then came   2. GLOBAL GLAMOUR 4m (STAR WITNESS (AUS) - SPECTACULA (AUS)),   3. COMIN' THROUGH 4g (FASTNET ROCK (AUS) - MICA'S PRIDE (AUS)).


9. Black Caviar Lightning
 17th February 2018. FLEM. 1000m $750,000 (Group 1 - Good) 0:56.33

1. REDKIRK WARRIOR 7g REGAN BAYLISS 58.5kg (NOTNOWCATO (GB) - FLAG (GB) (SELKIRK (USA))) D & B HAYES & T DABERNIG then came   2. REDZEL 5g (SNITZEL (AUS) - MILLRICH (AUS)),   3. MISSROCK 4m (FASTNET ROCK (AUS) - MISS JUDGEMENT (AUS)).


10. Triscay Stakes
 17th February 2018. RAND. 1200m $151,000 (Group 3 - Good) 1:10.34

1. FARAWAY TOWN 4m TIM CLARK 53.5kg (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - LONDON CALLING (AUS) (DEHERE (USA))) MATTHEW SMITH then came   2. ZESTFUL 5m (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - ZEST (AUS)),   3. RAIMENT 4m (STREET CRY (IRE) - CLOTHING (AUS)).


11. Light Fingers Stakes
 17th February 2018. RAND. 1200m $200,000 (Group 2 - Good) 1:10.06

1. ALIZEE 3f G SCHOFIELD 56kg (SEPOY (AUS) - ESSAOUIRA (AUS) (EXCEED AND EXCEL (AUS))) JAMES CUMMINGS then came   2. SHUMOOKH 3f (DREAM AHEAD (USA) - SHAMEKHA (AUS)),   3. TORVILL 3f (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - BOLERO QUEEN (AUS)).


12. Essendon Torney Night Cup
 16th February 2018. M V. 2500m $150,000 (Listed Race - Good) 2:37.33

1. DOUBLE BLUFF 7g M J ZAHRA 56.5kg (AZAMOUR (IRE) - DAMASK ROSE (IRE) (DR DEVIOUS (IRE))) ROBBIE LAING then came   2. O'LONERA 5g (O'LONHRO (AUS) - DANERA (AUS)),   3. ORMITO 5g (MAMOOL (IRE) - ORMITA (GER)).


13. Sky Racing Elwick Stakes
 11th February 2018. ELWK. 1100m $100,000 (Listed Race - Good) 1:07.05

1. MYSTIC JOURNEY 2f A DARMANIN 55kg (NEEDS FURTHER (AUS) - WHITE GOLD (NZ) (COLOMBIA (NZ))) ADAM TRINDER then came   2. GEE GEE SECONDOVER 2g (WORDSMITH (AUS) - GEE GEES FIRSTOVER (AUS)),   3. CALL ME ROYAL 2f (SEBRING (AUS) - ROYAL CHALEE (AUS)).


14. Magic Millions Thomas Lyons
 11th February 2018. ELWK. 1400m $100,000 (Listed Race - Good) 1:26.61

1. HELLOVA STREET 7g J MASKIELL 59kg (HELIKE (USA) - BUTTER STREET (AUS) (SECRET SAVINGS (USA))) SCOTT BRUNTON then came   2. LORD DA VINCI 7g (LONHRO (AUS) - SADLERS BRIGG (NZ)),   3. GEE GEES TOP NOTCH 5m (WORDSMITH (AUS) - HIMSTEDT (AUS)).


15. Rosevears Hotel Strutt Stakes
 11th February 2018. ELWK. 2100m $100,000 (Listed Race - Good) 2:14.46

1. PLEASURING 3f DAMIAN LANE 56kg (HARD SPUN (USA) - SLEEPLESSINSEATTLE (AUS) (END SWEEP (USA))) DARREN WEIR then came   2. CASA DE LAGO 3f (DELAGO DELUXE (AUS) - MISS CACCIATORE (AUS)),   3. MAHEERA 3f (ARTIE SCHILLER (USA) - MAHMOODA (AUS)).


16. Sky Racing Hobart Cup
 11th February 2018. ELWK. 2400m $250,000 (Group 3 - Good) 2:35.28

1. PRETTY PUNK 4m BEN ALLEN 55.5kg (REBEL RAIDER (AUS) - RELIABILITY (AUS) (KUROFUNE (USA))) LEON MACDONALD & ANDREW GLUYAS then came   2. ANDREA MANTEGNA 5h (GIANT'S CAUSEWAY (USA) - ADVENTURE SEEKER (FR)),   3. FASTNET DRAGON 7g (FASTNET ROCK (AUS) - SISTER MADRID (AUS)).


17. T'bred Breeders Lonhro Plate
 10th February 2018. W FM. 1100m $125,500 (Listed Race - Slow) 1:04.33

1. SANDBAR 2c C REITH 56kg (SNITZEL (AUS) - TALLOW (AUS) (STREET CRY (IRE))) BRAD WIDDUP then came   2. SATIN SLIPPER 2f (PIERRO (AUS) - SATIN SHOES (AUS)),   3. OXFORD TYCOON 2c (WRITTEN TYCOON (AUS) - MISS MONASHEE (AUS)).


18. Ladbrokes Blue Diamond Prel.-F
 10th February 2018. CAUL. 1100m $201,000 (Group 2 - Good) 1:05.22

1. ENBIHAAR 2f S BASTER 55.5kg (MAGNUS (AUS) - CHARM'S HONOUR (AUS) (STRADA (AUS))) D & B HAYES & T DABERNIG then came   2. OOHOOD 2f (I AM INVINCIBLE (AUS) - BELLA SUNDAY (AUS)),   3. SEABROOK 2f (HINCHINBROOK (AUS) - MIDNIGHT REVELS (NZ)).


19. Sir Tristram Fillies Classic
 10th February 2018. TE R. 2000m $100,000 (Group 2 - Slow) 2:07.23

1. DIJON BLEU 3f J K RIDDELL 56.5kg (BURGUNDY (NZ) - PRISTINO (AUS) (MORE THAN READY (USA))) L LATTA then came   2. MARK TWO 3f (PINS (AUS) - ZEPHYR SONG (NZ)),   3. MILSEAIN 3f (TAVISTOCK (NZ) - BAGALOLLIES (AUS)).


20. Ladbrokes B.Diamond Prel-(C&G)
 10th February 2018. CAUL. 1100m $201,000 (Group 3 - Good) 1:04.98

1. WRITTEN BY 2c JORDAN CHILDS 55.5kg (WRITTEN TYCOON (AUS) - YAU CHIN (AUS) (TOBOUGG (IRE))) GRAHAME BEGG then came   2. PLAGUE STONE 2c (LONHRO (AUS) - GIGGLESWICK (AUS)),   3. NATIVE SOLDIER 2c (SEPOY (AUS) - BELONG TO MANY (AUS)).



1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   ...  Next >>