[close]

The Breeding side of the industry just continues to expand and the reach of the Australian thoroughbred is untapped. We have a section of the site devoted entirely to Breeding aspects of racing.

There are News articles, Briefs on studs, stallions, important siblings, upcoming Sales, Bloodstock companies and statistics available about all of them.

On top of this we have both New Zealand and International sections specific for those markets. You can check out Sibling Reports and Stakes Race Results going back over a decade using the interactive databases on offer.

Group Racing

1. Schweppes Avondale Guineas
 16th February 2019. ELLE. 2100m $95,240 (Group 2 - Good) 2:10.48

1. SURELY SACRED 3g V A COLGAN 56.5kg (ROCK 'N' POP (AUS) - NOT SURE (NZ) (MASTERCLASS (USA))) TONY PIKE then came   2. IN A TWINKLING 3g (FASTNET ROCK (AUS) - MOMENT IN TIME (AUS)),   3. VERNANME 3c (O'REILLY (NZ) - BOHEMIAN BLUES (NZ)).


2. Southland Guineas
 16th February 2019. ASCO. 1600m $47,620 (Listed Race - Slow) 1:41.88

1. WEAPONRY 3g DYLAN TURNER 56.5kg (DECLARATION OF WAR (USA) - CAT SHMEA (NZ) (FELIX THE CAT (USA))) JAMIE RICHARDS then came   2. UPSCALE 3f (TAVISTOCK (NZ) - PRECIOUS (NZ)),   3. AIR MAX 3g (NADEEM (AUS) - STEEL STILETTOS (AUS)).


3. Talindert Stakes
 16th February 2019. FLEM. 1100m $141,200 (Listed Race - Good) 1:02.83

1. MICROPHONE 2c J B MCDONALD 57kg (EXCEED AND EXCEL (AUS) - SUNG (AUS) (ANABAA (USA))) JAMES CUMMINGS then came   2. TALENTED 2f (SNITZEL (AUS) - EXCEPTIONALLY (NZ)),   3. CHARLEISE 2f (FOXWEDGE (AUS) - ADIO (AUS)).


4. Coca-Cola Avondale Cup
 16th February 2019. ELLE. 2400m $95,240 (Group 2 - Good) 2:29.89

1. GLORY DAYS 6m S T COLLETT 52.5kg (RED GIANT (USA) - BILANCIA (NZ) (MONTJEU (IRE))) B THURLOW then came   2. BLUE BREEZE 5g (BULLBARS (AUS) - PEONY ROSE (NZ)),   3. FIVE TO MIDNIGHT 6g (DOMESDAY (AUS) - FASTNET LADY (AUS)).


5. The Tab Vanity
 16th February 2019. FLEM. 1400m $160,000 (Group 3 - Good) 1:22.14

1. AMPHITRITE 3f C WILLIAMS 58.5kg (SEBRING (AUS) - OCEAN DREAM (AUS) (REDOUTE'S CHOICE (AUS))) D & B HAYES & T DABERNIG then came   2. VERRY ELLEEGANT 3f (ZED (NZ) - OPULENCE (NZ)),   3. FUNDAMENTALIST 3f (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - CENTAFAITH (AUS)).


6. Southern Cross Stakes
 16th February 2019. RAND. 1200m $160,000 (Group 3 - Good) 1:09.16

1. ECKSTEIN 5m SAM CLIPPERTON 54.5kg (I AM INVINCIBLE (AUS) - COMRIE (AUS) (CHOISIR (AUS))) KURT GOLDMAN then came   2. DOTHRAKI 8g (MOSSMAN (AUS) - VOLANTIS (AUS)),   3. BRUTAL 3c (O'REILLY (NZ) - ALBERTON PRINCESS (NZ)).


7. Apollo Stakes
 16th February 2019. RAND. 1400m $250,000 (Group 2 - Good) 1:20.88

1. WINX 7m J BOWMAN 57kg (STREET CRY (IRE) - VEGAS SHOWGIRL (NZ) (AL AKBAR (AUS))) CHRIS WALLER then came   2. HAPPY CLAPPER 8g (TEOFILO (IRE) - BUSKING (AUS)),   3. EGG TART 5m (SEBRING (AUS) - MRS WINDSOR (AUS)).


8. Cs Hayes Stakes
 16th February 2019. FLEM. 1400m $161,500 (Group 3 - Good) 1:21.99

1. THE INEVITABLE 3g SIGRID M CARR 56kg (DUNDEEL (NZ) - GIFT BOUQUET (AUS) (KING'S HIGH (AUS))) SCOTT BRUNTON then came   2. AGE OF CHIVALRY 3g (HE'S REMARKABLE (NZ) - ONYX (NZ)),   3. O'TAUTO 3g (O'LONHRO (AUS) - TAUT (AUS)).


9. Light Fingers Stakes
 16th February 2019. RAND. 1200m $200,000 (Group 2 - Good) 1:09.12

1. NAKEETA JANE 3f J PARR 56kg (SO YOU THINK (NZ) - LUSTRE LADY (AUS) (FLYING SPUR (AUS))) MARK NEWNHAM then came   2. MADAM ROUGE 3f (ZOUSTAR (AUS) - CABERNET (AUS)),   3. POHUTUKAWA 3f (MEDAGLIA D'ORO (USA) - LUMINA (AUS)).


10. Triscay Stakes
 16th February 2019. RAND. 1200m $160,000 (Group 3 - Good) 1:08.83

1. ALASSIO 5m TIM CLARK 53kg (FOXWEDGE (AUS) - CINQUE (AUS) (RED RANSOM (USA))) G WATERHOUSE & A BOTT then came   2. MANICURE 4m (EXCEED AND EXCEL (AUS) - TRIM (AUS)),   3. I AM EXCITED 4m (SNITZEL (AUS) - LADY BECKWORTH (AUS)).


11. Holdfast Insurance B'day Cup
 16th February 2019. MORP. 2040m $100,000 (Listed Race - Good) 2:05.29

1. WASABI BOB 5g RAQUEL CLARK 56kg (REBEL RAIDER (AUS) - MISS SATCHMO (AUS) (SECRET SAVINGS (USA))) LEON MACDONALD & ANDREW GLUYAS then came   2. EXCESSABEEL 5m (SAVABEEL (AUS) - ROYAL EXCESS (AUS)),   3. ROYAL RUMBLE 6g (NEW APPROACH (IRE) - QUEEN'S KISS (AUS)).


12. Black Caviar Lightning Stakes
 16th February 2019. FLEM. 1000m $752,500 (Group 1 - Good) 0:56.69

1. IN HER TIME 6m C W BROWN 56.5kg (TIME THIEF (AUS) - HELL IT'S HOT (AUS) (ZEDITAVE (AUS))) KRIS LEES then came   2. OSBORNE BULLS 5g (STREET CRY (IRE) - JEREZANA (AUS)),   3. SUNLIGHT 3f (ZOUSTAR (AUS) - SOLAR CHARGED (AUS)).


13. Cyril Flower Stakes
 16th February 2019. ASCT. 1200m $100,000 (Listed Race - Good) 1:10.21

1. REBEL KING 7g M W PATEMAN 58kg (UNIVERSAL RULER (AUS) - REBEL SISTER (AUS) (FALBRAV (IRE))) DARREN MCAULIFFE then came   2. RIVER DANCE 6g (SNITZEL (AUS) - READY MISS (AUS)),   3. FIRST AMONG EQUALS 7g (EXCEED AND EXCEL (AUS) - PRIDE OF THE CLASS (NZ)).


14. Challenge Stakes
 16th February 2019. ASCT. 1500m $100,000 (Listed Race - Good) 1:30.66

1. CREATIVE HERO 3g W PIKE 55kg (MORE THAN READY (USA) - IMAGINATIVE (AUS) (BIANCONI (USA))) G & A WILLIAMS then came   2. REGAL POWER 3g (PIERRO (AUS) - BROADWAY BELLE (AUS)),   3. FINAL HEARING 3g (RESET (AUS) - TEST CASE (AUS)).


15. Crown Resorts Torney Night Cup
 15th February 2019. M V. 2500m $150,000 (Listed Race - Good) 2:37.98

1. VENGEUR MASQUE 7g PATRICK MOLONEY 60kg (MONSUN (GER) - VENETIAN BEAUTY (USA) (LEAR FAN (USA))) MICHAEL MORONEY then came   2. NAVAL WARFARE 5g (BORN TO SEA (IRE) - THREE DAYS IN MAY (GB)),   3. FABRIZIO 7g (HIGH CHAPARRAL (IRE) - DESINA (AUS)).


16. Tab Gold Sovereign Stakes
 13th February 2019. MOWB. 1200m $150,000 (Listed Race - Slow) 1:12.88

1. MYSTICAL PURSUIT 2f CHRIS GRAHAM 55kg (NEEDS FURTHER (AUS) - OH SO GOLD (AUS) (SAVOIRE VIVRE (GB))) ADAM TRINDER then came   2. DEROCHE 2f (NEEDS FURTHER (AUS) - BUZZING ALONG (AUS)),   3. CHASE ON THE CASE 2g (WORDSMITH (AUS) - PERFECTLY POISED (AUS)).


17. Magic Millions Thomas Lyons
 10th February 2019. ELWK. 1400m $100,000 (Listed Race - Slow) 1:25.58

1. MYSTIC JOURNEY 3f A DARMANIN 53.5kg (NEEDS FURTHER (AUS) - WHITE GOLD (NZ) (COLOMBIA (NZ))) ADAM TRINDER then came   2. HELLOVA STREET 8g (HELIKE (USA) - BUTTER STREET (AUS)),   3. CHAMOIS ROAD 6g (CHOISIR (AUS) - ALPINE CLUB (SAF)).


18. Strathayr Strutt Stakes
 10th February 2019. ELWK. 2100m $100,000 (Listed Race - Slow) 2:12.06

1. ROCK DOVE 3f B MCCOULL 56kg (EPAULETTE (AUS) - POUTER (AUS) (DUBAWI (IRE))) JAMES CUMMINGS then came   2. OUR LONG SALI 3f (NEEDS FURTHER (AUS) - TYCOON SALI (AUS)),   3. TRUE MAGIC 3f (PIERRO (AUS) - TRUE DOUBT (AUS)).


19. Tab Hobart Cup
 10th February 2019. ELWK. 2400m $250,000 (Group 3 - Slow) 2:30.37

1. EASTENDER 5g C NEWITT 56.5kg (TICKETS (AUS) - COUGAR ALLEY (AUS) (MOSSMAN (AUS))) BARRY CAMPBELL then came   2. LAMBORGHINI 8g (SHINKO KING (IRE) - OUTRAGING (NZ)),   3. APPMAT 6g (MATSQUI (AUS) - APAISER (AUS)).


20. Darley Lonhro Plate
 9th February 2019. W FM. 1100m $140,500 (Listed Race - Heavy) 1:05.17

1. BIVOUAC 2c B SHINN 56kg (EXCEED AND EXCEL (AUS) - DAZZLER (AUS) (MORE THAN READY (USA))) JAMES CUMMINGS then came   2. COSMIC FORCE 2c (DEEP FIELD (AUS) - LITTLE ZETA (AUS)),   3. STEEL DIAMOND 2f (STAR WITNESS (AUS) - DINKUM DIAMOND (AUS)).



1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   ...  Next >>