[close]

The Breeding side of the industry just continues to expand and the reach of the Australian thoroughbred is untapped. We have a section of the site devoted entirely to Breeding aspects of racing.

There are News articles, Briefs on studs, stallions, important siblings, upcoming Sales, Bloodstock companies and statistics available about all of them.

On top of this we have both New Zealand and International sections specific for those markets. You can check out Sibling Reports and Stakes Race Results going back over a decade using the interactive databases on offer.

Group Racing

1. Black Caviar Lightning
 17th February 2018. FLEM. 1000m $750,000 (Group 1 - Good) 0:56.33

1. REDKIRK WARRIOR 7g REGAN BAYLISS 58.5kg (NOTNOWCATO (GB) - FLAG (GB) (SELKIRK (USA))) D & B HAYES & T DABERNIG then came   2. REDZEL 5g (SNITZEL (AUS) - MILLRICH (AUS)),   3. MISSROCK 4m (FASTNET ROCK (AUS) - MISS JUDGEMENT (AUS)).


2. Bcd Group Sprint
 10th February 2018. TE R. 1400m $200,000 (Group 1 - Slow) 1:25.80

1. START WONDERING 7g J PARKES 59kg (EIGHTH WONDER (NZ) - ROSEANBAR (NZ) (AL AKBAR (AUS))) J J & E RAYNER then came   2. PACKING EAGLE 7g (PINS (AUS) - SPLASHING OUT (NZ)),   3. BRILLIANT SHINE 7g (GUILLOTINE (NZ) - BRILLIANT KIWI (NZ)).


3. Herbie Dyke Stakes
 10th February 2018. TE R. 2000m $400,000 (Group 1 - Slow) 2:04.75

1. LIZZIE L'AMOUR 5m M CAMERON 57kg (ZABEEL (NZ) - SABIA (FR) (SADLER'S WELLS (USA))) M BAKER then came   2. WILDFLOWER 5m (KEEPER (AUS) - ZYGADENE (NZ)),   3. NICOLETTA 4m (SAVABEEL (AUS) - CELTIC CROWN (USA)).


4. Ladbrokes C.F. Orr Stakes
 10th February 2018. CAUL. 1400m $502,000 (Group 1 - Good) 1:24.79

1. HARTNELL 7g C WILLIAMS 59kg (AUTHORIZED (IRE) - DEBONNAIRE (GB) (ANABAA (USA))) JAMES CUMMINGS then came   2. SINGLE GAZE 5m (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - REDALUCA'S GAZE (AUS)),   3. BRAVE SMASH 5h (TOSEN PHANTOM (JPN) - TOSEN SMASH (JPN)).


5. Thorndon Mile
 20th January 2018. TREN. 1600m $181,000 (Group 1 - Dead) 1:36.48

1. STOLEN DANCE 6m S C SPRATT 53kg (ALAMOSA (NZ) - SONGBIRD (NZ) (BLACK MINNALOUSHE (USA))) M BAKER then came   2. WATCH THIS SPACE 6g (ELUSIVE CITY (USA) - MULTI TASKER (NZ)),   3. HIFLYER 5g (TAVISTOCK (NZ) - LADY FIREBIRD (NZ)).


6. Telegraph Stakes
 20th January 2018. TREN. 1200m $227,000 (Group 1 - Dead) 1:08.30

1. ENZO'S LAD 5g SAM WEATHERLEY 55.5kg (TESTA ROSSA (AUS) - SHEERAMA (AUS) (CATBIRD (AUS))) MICHAEL & MATTHEW PITMAN then came   2. KAWI 7g (SAVABEEL (AUS) - MAGIC TIME (NZ)),   3. FERRANDO 4h (FAST 'N' FAMOUS (AUS) - RIO NUGGET (NZ)).


7. Grant Plumbing Levin Classic
 13th January 2018. TREN. 1600m $204,000 (Group 1 - Dead) 1:36.63

1. AGE OF FIRE 3c O P BOSSON 56.5kg (FASTNET ROCK (AUS) - DRAGON'S TAIL (AUS) (GALILEO (IRE))) STEPHEN AUTRIDGE then came   2. BELLE DU NORD 3f (RELIABLE MAN (GB) - BANKSIDE BELLE (NZ)),   3. SAVVY COUP 3f (SAVABEEL (AUS) - EUDORA (NZ)).


8. Sistema Railway
 1st January 2018. ELLE. 1200m $181,000 (Group 1 - Slow) 1:10.65

1. VOLPE VELOCE 4m JAKE BAYLISS 54kg (FOXWEDGE (AUS) - BARDEGO (AUS) (BARATHEA (IRE))) GRAHAM RICHARDSON then came   2. PACKING EAGLE 7g (PINS (AUS) - SPLASHING OUT (NZ)),   3. VOLKS LIGHTNING 5m (VOLKSRAAD (GB) - NEXT CENTURY (NZ)).


9. Zabeel Classic
 26th December 2017. ELLE. 2000m $181,000 (Group 1 - Dead) 2:06.31

1. AUTHENTIC PADDY 8g T D THORNTON 59kg (HOWBADDOUWANTIT (USA) - AUTHENTIC CROSS (NZ) (CAPE CROSS (IRE))) L LATTA then came   2. LIZZIE L'AMOUR 5m (ZABEEL (NZ) - SABIA (FR)),   3. VOLKSTOK'N'BARRELL 6g (TAVISTOCK (NZ) - VOLKSTER (NZ)).


10. Captain Cook Stakes
 9th December 2017. TREN. 1600m $181,000 (Group 1 - Good) 1:36.28

1. KAWI 7g J L WADDELL 59kg (SAVABEEL (AUS) - MAGIC TIME (NZ) (VOLKSRAAD (GB))) A SHARROCK then came   2. CONSENSUS 6m (POSTPONED (USA) - KATE CROSS (NZ)),   3. SOFIA ROSA 5m (MAKFI (GB) - BISLIERI (AUS)).


11. Mm-Kingston Town Classic
 9th December 2017. ASCT. 1800m $1,015,200 (Group 1 - Good) 1:49.50

1. POUNAMU 6g P CARBERY 59kg (AUTHORIZED (IRE) - TANGIWAI (AUS) (STREET CRY (IRE))) A D MATHEWS then came   2. MATERIAL MAN 6g (VITAL EQUINE (IRE) - DEL LIRIO (AUS)),   3. ACHERNAR STAR 3g (GINGERBREAD MAN (AUS) - MORINE (AUS)).


12. Crown Perth-Winterbottom Stks
 2st December 2017. ASCT. 1200m $1,015,200 (Group 1 - Good) 1:10.06

1. VIDDORA 5m J BOWDITCH 56.5kg (I AM INVINCIBLE (AUS) - SNOW FLIGHT (NZ) (COLOMBIA (NZ))) LLOYD KENNEWELL then came   2. FUHRYK 4m (STAR WITNESS (AUS) - FUHRNATIC (AUS)),   3. DURENDAL 6g (MEDAGLIA D'ORO (USA) - RAZOR BLADE (AUS)).


13. James Boag's Premium-Railway
 25th November 2017. ASCT. 1600m $1,015,200 (Group 1 - Good) 1:35.81

1. GREAT SHOT 5g C L STAPLES 53.5kg (MAGNUS (AUS) - SATIN COVERS (AUS) (DR. GRACE (NZ))) RHYS RADFORD then came   2. BLACK HEART BART 7g (BLACKFRIARS (AUS) - SISTER THERESA (AUS)),   3. TOM MELBOURNE 6g (DYLAN THOMAS (IRE) - ROSHANAK (IRE)).


14. Gavelhouse.Com Nz 1000 Guineas
 18th November 2017. RICC. 1600m $270,000 (Group 1 - Good) 1:35.63

1. HASAHALO 3f S C SPRATT 56.5kg (SAVABEEL (AUS) - HALLOWEEN (AUS) (ENCOSTA DE LAGO (AUS))) STEPHEN MCKEE then came   2. DIJON BLEU 3f (BURGUNDY (NZ) - PRISTINO (AUS)),   3. THE LUSTRE 3f (DARCI BRAHMA (NZ) - THE PEARLER (NZ)).


15. Al Basti Equiworld 2000 Gneas
 11th November 2017. RICC. 1600m $450,000 (Group 1 - Good) 1:34.80

1. EMBELLISH 3c O P BOSSON 56.5kg (SAVABEEL (AUS) - BLING (NZ) (O'REILLY (NZ))) STEPHEN AUTRIDGE then came   2. AGE OF FIRE 3c (FASTNET ROCK (AUS) - DRAGON'S TAIL (AUS)),   3. EVER LOYAL 3g (SEBRING (AUS) - MISS LUCILLE (AUS)).


16. Darley Classic
 11th November 2017. FLEM. 1200m $1,002,500 (Group 1 - Good) 1:08.74

1. REDZEL 5g K MCEVOY 58.5kg (SNITZEL (AUS) - MILLRICH (AUS) (RUBITON (AUS))) P & P SNOWDEN then came   2. TERRAVISTA 8g (CAPTAIN RIO (GB) - PARFORE (NZ)),   3. IMPENDING 4h (LONHRO (AUS) - MNEMOSYNE (AUS)).


17. Emirates Stakes
 11th November 2017. FLEM. 2000m $2,005,000 (Group 1 - Good) 2:01.22

1. TOSEN STARDOM 6h DAMIAN LANE 59kg (DEEP IMPACT (JPN) - ADMIRE KIRAMEKI (JPN) (END SWEEP (USA))) DARREN WEIR then came   2. HAPPY CLAPPER 7g (TEOFILO (IRE) - BUSKING (AUS)),   3. IT'S SOMEWHAT 6g (DYNAFORMER (USA) - SOMETIME (IRE)).


18. Kennedy Oaks
 9th November 2017. FLEM. 2500m $1,005,000 (Group 1 - Good) 2:37.25

1. PINOT 3f S BASTER 55.5kg (PIERRO (AUS) - DIZELLE (AUS) (ZABEEL (NZ))) G WATERHOUSE & A BOTT then came   2. BRING ME ROSES 3f (HIGH CHAPARRAL (IRE) - FRECKLED FACE (AUS)),   3. HIYAAM 3f (HIGH CHAPARRAL (IRE) - MAZARINE (NZ)).


19. Emirates Melbourne Cup
 7th November 2017. FLEM. 3200m $6,250,000 (Group 1 - Good) 3:21.19

1. REKINDLING 3h C W BROWN 51.5kg (HIGH CHAPARRAL (IRE) - SITARA (GB) (SALSE (USA))) JOSEPH O'BRIEN then came   2. JOHANNES VERMEER 4h (GALILEO (IRE) - INCA PRINCESS (IRE)),   3. MAX DYNAMITE 7g (GREAT JOURNEY (JPN) - MASCARA (GER)).


20. Coolmore Stud Stakes
 4th November 2017. FLEM. 1200m $1,002,500 (Group 1 - Good) 1:09.10

1. MERCHANT NAVY 3c M J ZAHRA 57kg (FASTNET ROCK (AUS) - LEGALLY BAY (AUS) (SNIPPETS (AUS))) AARON PURCELL then came   2. INVINCIBLE STAR 3f (I AM INVINCIBLE (AUS) - ROMANY FLYER (AUS)),   3. FORMALITY 3f (FASTNET ROCK (AUS) - JOLIE'S SHINJU (JPN)).



1   2  Next >>