[close]

The Breeding side of the industry just continues to expand and the reach of the Australian thoroughbred is untapped. We have a section of the site devoted entirely to Breeding aspects of racing.

There are News articles, Briefs on studs, stallions, important siblings, upcoming Sales, Bloodstock companies and statistics available about all of them.

On top of this we have both New Zealand and International sections specific for those markets. You can check out Sibling Reports and Stakes Race Results going back over a decade using the interactive databases on offer.

Group Racing

1. Black Caviar Lightning Stakes
 16th February 2019. FLEM. 1000m $752,500 (Group 1 - Good) 0:56.69

1. IN HER TIME 6m C W BROWN 56.5kg (TIME THIEF (AUS) - HELL IT'S HOT (AUS) (ZEDITAVE (AUS))) KRIS LEES then came   2. OSBORNE BULLS 5g (STREET CRY (IRE) - JEREZANA (AUS)),   3. SUNLIGHT 3f (ZOUSTAR (AUS) - SOLAR CHARGED (AUS)).


2. Herbie Dyke Stakes
 9th February 2019. TE R. 2000m $380,950 (Group 1 - Good) 2:03.24

1. ON THE ROCKS 4h JAKE BAYLISS 59kg (ALAMOSA (NZ) - COLD SHOULDER (NZ) (VOLKSRAAD (GB))) MICHAEL MORONEY & PAM GERARD then came   2. TIPTRONIC 5g (O'REILLY (NZ) - TIPTOES (NZ)),   3. ELUSIVE TREASURE 6g (NORTHERN METEOR (AUS) - ANA'S MAIL (AUS)).


3. Bcd Group Sprint
 9th February 2019. TE R. 1400m $190,480 (Group 1 - Good) 1:22.62

1. MELODY BELLE 4m T N HARRIS 57kg (COMMANDS (AUS) - MELEKA BELLE (NZ) (IFFRAAJ (GB))) JAMIE RICHARDS then came   2. BOSTONIAN 4g (JIMMY CHOUX (NZ) - KEEPA CHEVAL (NZ)),   3. ARDROSSAN 4h (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - MISS ARGYLE (AUS)).


4. C.F. Orr Stakes
 9th February 2019. CAUL. 1400m $500,000 (Group 1 - Good) 1:24.47

1. MANUEL 5g L CURRIE 59kg (COMMANDS (AUS) - GIRL HUSSLER (AUS) (HUSSONET (USA))) TONY MCEVOY then came   2. KEMENTARI 4h (LONHRO (AUS) - YAVANNA (AUS)),   3. LAND OF PLENTY 5h (STRATUM (AUS) - DANCING (GB)).


5. Thorndon Mile
 19th January 2019. TREN. 1600m $190,000 (Group 1 - Dead) 1:35.17

1. SHADOWS CAST 6g J L WADDELL 58kg (PER INCANTO (USA) - AGES PAST (NZ) (SLAVIC (USA))) M OULAGHAN then came   2. WYNDSPELLE 5h (IFFRAAJ (GB) - WESTERN STAR (NZ)),   3. WATCH THIS SPACE 7g (ELUSIVE CITY (USA) - MULTI TASKER (NZ)).


6. Telegraph
 19th January 2019. TREN. 1200m $238,000 (Group 1 - Dead) 1:06.95

1. ENZO'S LAD 6g M MCNAB 58kg (TESTA ROSSA (AUS) - SHEERAMA (AUS) (CATBIRD (AUS))) MICHAEL & MATTHEW PITMAN then came   2. FERRANDO 5h (FAST 'N' FAMOUS (AUS) - RIO NUGGET (NZ)),   3. SENSEI 4h (DREAM AHEAD (USA) - SCHIAPARELLI (AUS)).


7. Fusion Elect. Levin Classic
 12th January 2019. TREN. 1600m $214,000 (Group 1 - Good) 1:35.89

1. MADISON COUNTY 3g M CAMERON 56.5kg (PINS (AUS) - RED DELICIOUS (NZ) (RUSTINGTON (AUS))) M BAKER then came   2. HYPNOS 3g (RELIABLE MAN (GB) - QUALITY DREAM (AUS)),   3. VERNANME 3c (O'REILLY (NZ) - BOHEMIAN BLUES (NZ)).


8. Sistema Railway
 1st January 2019. ELLE. 1200m $190,000 (Group 1 - Good) 1:09.47

1. SANTA MONICA 5m T D THORNTON 53kg (PER INCANTO (USA) - MONARCH (NZ) (VOLKSRAAD (GB))) JOHN & STEPHEN RALPH then came   2. PRINCESS KERERU 5m (PINS (AUS) - FLEUR D'AMOUR (NZ)),   3. MELODY BELLE 4m (COMMANDS (AUS) - MELEKA BELLE (NZ)).


9. Cambridge Stud Zabeel Classic
 26th December 2018. ELLE. 2000m $186,000 (Group 1 - Heavy) 2:08.18

1. DANZDANZDANCE 4m O P BOSSON 56.5kg (MASTERCRAFTSMAN (IRE) - NIGHT DANZA (AUS) (DANZERO (AUS))) CHRISTOPHER GIBBS & MICHELLE BRADLEY then came   2. LIZZIE L'AMOUR 6m (ZABEEL (NZ) - SABIA (FR)),   3. JON SNOW 5h (IFFRAAJ (GB) - ORINDA (NZ)).


10. Captain Cook
 8th December 2018. TREN. 1600m $186,000 (Group 1 - Slow) 1:36.58

1. DANZDANZDANCE 4m O P BOSSON 57kg (MASTERCRAFTSMAN (IRE) - NIGHT DANZA (AUS) (DANZERO (AUS))) CHRISTOPHER GIBBS & MICHELLE BRADLEY then came   2. AUTHENTIC PADDY 9g (HOWBADDOUWANTIT (USA) - AUTHENTIC CROSS (NZ)),   3. OUR ABBADEAN 6m (LOOKIN AT LUCKY (USA) - HIGHLAND LIGHTS (AUS)).


11. M.M. Kingston Town Classic
 8th December 2018. ASCT. 1800m $1,015,200 (Group 1 - Good) 1:48.55

1. ARCADIA QUEEN 3f W PIKE 50kg (PIERRO (AUS) - ARCADIA (AUS) (REDOUTE'S CHOICE (AUS))) G & A WILLIAMS then came   2. MATERIAL MAN 7g (VITAL EQUINE (IRE) - DEL LIRIO (AUS)),   3. GALAXY STAR 6m (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - GALAXY QUEEN (AUS)).


12. Crown Perth-Winterbottom Stks
 1st December 2018. ASCT. 1200m $1,015,200 (Group 1 - Good) 1:10.24

1. VOODOO LAD 7g D OLIVER 58.5kg (I AM INVINCIBLE (AUS) - O'FORTUNA (AUS) (GILDED TIME (USA))) DARREN WEIR then came   2. ENTICING STAR 5m (TESTA ROSSA (AUS) - FAVOURITE STAR (AUS)),   3. MALAGUERRA 7g (MAGNUS (AUS) - TENNESSEE MORN (AUS)).


13. Kirin-Railway Stakes
 24th November 2018. ASCT. 1600m $1,015,200 (Group 1 - Good) 1:34.08

1. GALAXY STAR 6m W PIKE 53kg (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - GALAXY QUEEN (AUS) (JEUNE (GB))) G & A WILLIAMS then came   2. GATTING 5g (HARD SPUN (USA) - STUBBORN (AUS)),   3. MATERIAL MAN 7g (VITAL EQUINE (IRE) - DEL LIRIO (AUS)).


14. Nz 1000 Guineas
 17th November 2018. RICC. 1600m $277,000 (Group 1 - Good) 1:36.43

1. MEDIA SENSATION 3f M T COLEMAN 56.5kg (I AM INVINCIBLE (AUS) - DIFFERENT TO (NZ) (HIGH CHAPARRAL (IRE))) PETER & DAWN WILLIAMS then came   2. VALALIE 3f (SNITZEL (AUS) - VAAYALA (NZ)),   3. XPRESSION 3f (SHOWCASING (GB) - XPRESS (NZ)).


15. 46th N.Z. 2000 Guineas
 10th November 2018. RICC. 1600m $462,000 (Group 1 - Slow) 1:37.73

1. MADISON COUNTY 3g M CAMERON 56.5kg (PINS (AUS) - RED DELICIOUS (NZ) (RUSTINGTON (AUS))) M BAKER then came   2. DAWN PATROL 3g (DAWN APPROACH (IRE) - DAZZLING (NZ)),   3. SIR NATE 3c (NADEEM (AUS) - JUST DIAMONDS (NZ)).


16. Vrc Sprint Classic
 10th November 2018. FLEM. 1200m $1,002,500 (Group 1 - Good) 1:08.66

1. SANTA ANA LANE 6g M J ZAHRA 58.5kg (LOPE DE VEGA (IRE) - FAST FLEET (AUS) (FASTNET ROCK (AUS))) ANTHONY FREEDMAN then came   2. IN HER TIME 6m (TIME THIEF (AUS) - HELL IT'S HOT (AUS)),   3. JUNGLE CAT 6h (IFFRAAJ (GB) - MIKE'S WILDCAT (USA)).


17. Seppelt Mackinnon Stakes
 10th November 2018. FLEM. 2000m $2,005,000 (Group 1 - Good) 2:02.31

1. TRAP FOR FOOLS 5g J ALLEN 59kg (POET'S VOICE (GB) - OLD MONEY (AUS) (OLD SPICE (AUS))) JARROD MCLEAN then came   2. LATROBE 3h (CAMELOT (GB) - QUESTION TIMES (GB)),   3. EXTRA BRUT 3c (DOMESDAY (AUS) - DOM PERION (AUS)).


18. Kennedy Oaks
 8th November 2018. FLEM. 2500m $1,005,000 (Group 1 - Good) 2:40.54

1. ARISTIA 3f DAMIAN LANE 55.5kg (LONHRO (AUS) - NAKAAYA (AUS) (TIGER HILL (IRE))) MATHEW ELLERTON & SIMON ZAHRA then came   2. GREYSFUL GLAMOUR 3f (STRATUM (AUS) - RIPPLED (GB)),   3. MINER'S MISS 3f (REBEL RAIDER (AUS) - POSNET (AUS)).


19. Lexus Melbourne Cup
 6th November 2018. FLEM. 3200m $7,300,000 (Group 1 - Slow) 3:21.17

1. CROSS COUNTER 3g K MCEVOY 51kg (TEOFILO (IRE) - WAITRESS (USA) (KINGMAMBO (USA))) C APPLEBY then came   2. MARMELO 5h (DUKE OF MARMALADE - CAPRIOLLA (GB)),   3. PRINCE OF ARRAN 5g (SHIROCCO (GER) - STORMING SIOUX (GB)).


20. Coolmore Stud Stakes
 3rd November 2018. FLEM. 1200m $1,002,500 (Group 1 - Good) 1:08.72

1. SUNLIGHT 3f L CURRIE 55kg (ZOUSTAR (AUS) - SOLAR CHARGED (AUS) (CHARGE FORWARD (AUS))) TONY MCEVOY then came   2. ZOUSAIN 3c (ZOUSTAR (AUS) - PASAR SILBANO (IRE)),   3. LEAN MEAN MACHINE 3c (ZOUSTAR (AUS) - SHE'S MEANER (AUS)).



1   2  Next >>