[close]

The Breeding side of the industry just continues to expand and the reach of the Australian thoroughbred is untapped. We have a section of the site devoted entirely to Breeding aspects of racing.

There are News articles, Briefs on studs, stallions, important siblings, upcoming Sales, Bloodstock companies and statistics available about all of them.

On top of this we have both New Zealand and International sections specific for those markets. You can check out Sibling Reports and Stakes Race Results going back over a decade using the interactive databases on offer.

Group Racing

1. Mitty's - Queensland Guineas
 11th June 2007. E FM. 1600m $251,500 (Group 2 - Good) 1:35.51

1. SEQUENTIAL CHARM 3m S KATSIDIS 54.0kg (SEQUALO (AUS) - LAUDHAM CHARM (AUS) (LAUDHAM STAR (AUS))) R G LIPP then came   2. J'ADANE 3m (DANEHILL (USA) - AFFIRMED LANE (USA)),   3. DANLEIGH 3g (MUJAHID (USA) - GRACEFUL LILY (AUS)).


2. Australia Post - Brisbane Cup
 11th June 2007. E FM. 2400m $305,000 (Group 2 - Good) 2:28.18

1. NEWPORT 4g A ROBINSON 52.0kg (ENCOSTA DE LAGO (AUS) - SIBELIENNE (GB) (NISHAPOUR (FR))) PAUL PERRY then came   2. LILAKYN 6m (DANEHILL (USA) - POPSY (NZ)),   3. ICE CHARIOT 4g (SEMIPALATINSK (USA) - SNOW CHARIOT (AUS)).


3. Schweppes-Sires' Produce Stks
 2st June 2007. E FM. 1400m $252,000 (Group 2 - Dead) 1:24.69

1. MASKED ASSASSIN 2h L NOLEN 56.5kg (DANZERO (AUS) - DUK DUK (AUS) (CLAUDIUS (IRE))) PETER MOODY then came   2. DIAMOND DECK 2m (OCTAGONAL (NZ) - MISS TRUMP (AUS)),   3. KYROS 2g (SNOWLAND (AUS) - IT'S NOT ON (AUS)).


4. T C L Electronics - Q T C Cup
 2st June 2007. E FM. 1300m $151,500 (Group 2 - Dead) 1:17.66

1. NOVA STAR 4m M RODD 53.5kg (IGLESIA (AUS) - FILNOVA (AUS) (LUSKIN STAR (AUS))) KELLY SCHWEIDA then came   2. RASMUSSEN 4g (FLYING SPUR (AUS) - FLEUREEL (NZ)),   3. SON OF DANE 5h (DANEWIN (AUS) - DALMAARA (AUS)).


5. Seppelt Wines-P.J. O'Shea Stks
 2st June 2007. E FM. 2200m $251,500 (Group 2 - Dead) 2:17.94

1. PENTATHON 5g JASON TAYLOR 59.0kg (PENTIRE (GB) - STAR ROYAL (NZ) (GROSVENOR (NZ))) J WHEELER then came   2. GAZE 4m (CAPE CROSS (IRE) - EYE FULL (NZ)),   3. GRAND ZULU 6g (GRAND LODGE (USA) - BRAVO ZULU (AUS)).


6. Champagne Classic
 19th May 2007. DOOM. 1200m $151,100 (Group 2 - Good) 1:10.20

1. KEIKI 2m D OLIVER 54.0kg (FALVELON (AUS) - SHIGEKI (AUS) (DANEHILL (USA))) MS G WATERHOUSE then came   2. KEY BAR NIGHTS 2m (ANABAA (USA) - HUNTINGTON GIRL (AUS)),   3. DIAMOND DECK 2m (OCTAGONAL (NZ) - MISS TRUMP (AUS)).


7. Norco - A.D. Hollindale Stks
 5th May 2007. GCST. 1800m $301,400 (Group 2 - Good) 1:47.43

1. COALESCE 6g D BEADMAN 59.0kg (ZABEEL (NZ) - ESSYLT (GB) (ARTAIUS (USA))) JOHN HAWKES then came   2. DRACS BACK 5g (DRACULA (AUS) - CLIPPINGS (AUS)),   3. DESERT WAR 6g (DESERT KING (IRE) - HIGH HEELS (AUS)).


8. Greenslopes Sir Byrne Hart Stk
 28th April 2007. E FM. 1200m $150,000 (Group 2 - Good) 1:09.78

1. MITANNI 7g S SCRIVEN 58.5kg (DANEWIN (AUS) - AND A HUG (AUS) (IVOR PRINCE (USA))) JOHN WALLACE then came   2. ANWAAR 5g (SECRET SAVINGS (USA) - EAJAAB (GB)),   3. TELLEM 7g (MISTER KWILA (AUS) - TELLTINA (AUS)).


9. TRAVIS STAKES
 28th April 2007. TE R. 2000m $90,830 (Group 2 - Dead) 2:03.53

1. SARAJAY 6m N G HARRIS 56.5kg (DANASINGA (AUS) - SRIWIJAYA (AUS) (LAST TYCOON (IRE))) J G SARGENT then came   2. LILAKYN 6m (DANEHILL (USA) - POPSY (NZ)),   3. VERCORS 4m (CATBIRD (AUS) - ALPINE (NZ)).


10. Queen Of The South
 21st April 2007. MORP. 1600m $154,600 (Group 2 - Good) 1:35.74

1. CINQUE CENTO 5m S W ARNOLD 59.0kg (NOTHIN' LEICA DANE (AUS) - LAYDOWN MISERE (AUS) (VARICK (USA))) PETER MOODY then came   2. ISANAMI 4m (TAYASU TSUYOSHI (JPN) - PERSEPHONIE (AUS)),   3. SUBSEQUENTIAL 5m (SECOND EMPIRE (IRE) - RESIDUAL (AUS)).


11. HAWKE'S BAY GOLD CUP IN ASSOCIATION WITH DAVMET NZ LTD (HAWKE'S BAY CUP)
 21st April 2007. HAST. 2200m $98,400 (Group 2 - Good) 2:14.57

1. VALLEY CHIEF 5g B R JONES 57.5kg (COLOMBIA (NZ) - DAINTY LACE (NZ) (ALVARO (GB))) M BROSNAN then came   2. GORGEOUS GEORGE 6g (TURTLE ISLAND (IRE) - RED BRIAR (NZ)),   3. KAAPEON WAY 4g (KAAPSTAD (NZ) - LEONTYNE (NZ)).


12. Woodlands - Emancipation Stks
 14th April 2007. RAND. 1600m $176,400 (Group 2 - Dead) 1:37.16

1. HOT DANISH 3m TIM CLARK 54.0kg (NOTHIN' LEICA DANE (AUS) - HOT 'N' BREEZY (AUS) (ZEPHYR ZIP (NZ))) L J BRIDGE then came   2. KOSI BAY 5m (SPINNING WORLD (USA) - CALVINIA (AUS)),   3. MORE THAN LUCKY 4m (MORE THAN READY (USA) - CEREBELLA (NZ)).


13. Chairman's Hcp
 7th April 2007. RAND. 2600m $201,400 (Group 2 - Heavy) 2:48.19

1. NO WINE NO SONG 5g M RODD 53.5kg (SONG OF TARA (IRE) - DEEP TIME (NZ) (KINJITE (NZ))) KEVIN MOSES then came   2. PRINCE ARTHUR 4h (DANEHILL (USA) - SCRIBBLING (AUS)),   3. MAGIC INSTINCT 5g (ENTREPRENEUR (GB) - PASSE PASSE (USA)).


14. Bombay Sapphire Stks
 7th April 2007. RAND. 1200m $176,400 (Group 2 - Heavy) 1:12.98

1. FIRE SONG 5m M RODD 54.0kg (SENOR PETE (USA) - DANCE ON FIRE (NZ) (VOLKSRAAD (GB))) GRAEME ROGERSON then came   2. WHOEVER 5m (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - CELEBRATION BELL (AUS)),   3. SPLASHING OUT 3m (O'REILLY (NZ) - LADY IGUAZU (NZ)).


15. Healthway-Karrakatta Plate
 31st March 2007. ASCT. 1200m $504,000 (Group 2 - Good) 1:10.56

1. ROMAN TIME 2g W PIKE 56.0kg (DANETIME (IRE) - TRUE ROMAN (AUS) (IS IT TRUE (USA))) FRED KERSLEY then came   2. SCENIC BLAST 2g (SCENIC (IRE) - DAUGHTER'S CHARM (AUS)),   3. JESTATUNE 2m (RORY'S JESTER (AUS) - UMATUNE (AUS)).


16. Tulloch Stks
 31st March 2007. RHIL. 2000m $141,700 (Group 2 - Good) 2:01.79

1. TIPUNGWUTI 3g D DUNN 56.0kg (FUSAICHI PEGASUS (USA) - SO GORGEOUS (AUS) (BRIEF TRUCE (AUS))) MARK KAVANAGH then came   2. PACINO 3g (BIANCONI (USA) - YARRA DREAMING (NZ)),   3. CARNEGIE HOUSE 3g (CARNEGIE (IRE) - PLATONIC (AUS)).


17. LAWNMASTER AWAPUNI GOLD CUP (AWAPUNI GOLD CUP)
 31st March 2007. AWAP. 2000m $75,690 (Group 2 - Good) 2:01.37

1. SIR SLICK 5g B S HERD 59.0kg (VOLKSRAAD (GB) - OUR MISS OPERA (NZ) (PARIS OPERA (AUS))) G NICHOLSON then came   2. ALL SQUARE 7g (VYNER'S ORB (AUS) - WESTERLEY BELLE (NZ)),   3. ARABIAN NIGHTS 4m (ALMUTAWAKEL (GB) - MIZ DENIER (NZ)).


18. Pago Pago Stks
 24th March 2007. RHIL. 1200m $141,200 (Group 2 - Good) 1:10.50

1. DEFERENTIAL 2h D BEADMAN 55.5kg (ROYAL ACADEMY (USA) - TALENT TIME (AUS) (QUEST FOR FAME (GB))) JOHN HAWKES then came   2. CECCONI 2h (ENCOSTA DE LAGO (AUS) - TONICITY (AUS)),   3. FORTUNE RED PEPPER 2h (XAAR (GB) - DEDUCE (USA)).


19. Magic Night
 24th March 2007. RHIL. 1200m $141,200 (Group 2 - Good) 1:10.75

1. DOWNHILL RACER 2m J CASSIDY 55.5kg (DANEHILL DANCER (IRE) - TRICK SKI (AUS) (RORY'S JESTER (AUS))) DAVID HAYES then came   2. CAMARILLA 2m (ELUSIVE QUALITY (USA) - CAMARENA (NZ)),   3. GAMBLE ME 2m (ROCK OF GIBRALTAR (IRE) - GOOD GAMBLE (USA)).


20. Ajax Stks
 24th March 2007. RHIL. 1500m $151,200 (Group 2 - Good) 1:29.73

1. HIGH CEE 5g Z PURTON 54.0kg (MARJU (IRE) - SWEET VIENNA (NZ) (DAHAR (USA))) BART CUMMINGS then came   2. DANLEIGH 3g (MUJAHID (USA) - GRACEFUL LILY (AUS)),   3. THE FREE STATER 4g (OVER (AUS) - PAPIER MACHE (NZ)).



1   2   3   4   5  Next >>