[close]

The Breeding side of the industry just continues to expand and the reach of the Australian thoroughbred is untapped. We have a section of the site devoted entirely to Breeding aspects of racing.

There are News articles, Briefs on studs, stallions, important siblings, upcoming Sales, Bloodstock companies and statistics available about all of them.

On top of this we have both New Zealand and International sections specific for those markets. You can check out Sibling Reports and Stakes Race Results going back over a decade using the interactive databases on offer.

Group Racing

1. Brisbane Cup
 12th June 2010. E FM. 2400m $305,000 (Group 2 - Good) 2:27.52

1. CROSSTHESTART 5g C MUNCE 54.0kg (CAPE CROSS (IRE) - STARTLING LADY (NZ) (GOLD AND IVORY (USA))) BEVAN & RICHARD LAMING then came   2. SCOUTING WIDE 5g (ZABEEL (NZ) - GARDD (USA)),   3. EKSTREME 4m (EKRAAR (USA) - CASHCADE (NZ)).


2. Sky Racing Queensland Guineas
 12th June 2010. E FM. 1600m $251,500 (Group 2 - Good) 1:33.70

1. ROTHESAY 3h B SHINN 56.0kg (FASTNET ROCK (AUS) - SCHIAPARELLI (AUS) (WOODMAN (USA))) GERALD RYAN then came   2. LAUNAY 3g (LONHRO (AUS) - EVE IN SEYCHELLES (AUS)),   3. FIFTEEN CARAT 3g (SHOW A HEART (AUS) - BRYNICA (AUS)).


3. Dane Ripper Stakes
 5th June 2010. E FM. 1400m $200,000 (Group 2 - Good) 1:22.58

1. SET FOR FAME 3m L NOLEN 56.0kg (RESET (AUS) - NORTHPOINT (AUS) (DEHERE (USA))) PETER MOODY then came   2. ACQUIRED 5m (O'REILLY (NZ) - PROCURE (NZ)),   3. WEALTH PRINCESS 4m (SAN LUIS (AUS) - WEALTH STAR (NZ)).


4. Sires' Produce Stakes
 5th June 2010. E FM. 1400m $252,000 (Group 2 - Good) 1:23.48

1. PRESSDAY 2h J CASSIDY 56.0kg (DOMESDAY (AUS) - KAAPTIVE EMPRESS (AUS) (KAAPTIVE EDITION (NZ))) CHRIS WALLER then came   2. JESSE'S GIRL 2m (CHOISIR (AUS) - RUNAWAY JESSE (AUS)),   3. LEVI'S CHOICE 2g (GALILEO (IRE) - NINA HARAKA (AUS)).


5. Eagle Farm Cup
 5th June 2010. E FM. 2200m $251,500 (Group 2 - Good) 2:14.34

1. TRIPLE HONOUR 5g L V CASSIDY 59.0kg (HONOURS LIST (IRE) - MYRRH (NZ) (NASSIPOUR (USA))) CHRIS WALLER then came   2. RAFFAELLO 5h (ENCOSTA DE LAGO (AUS) - SWEET DELIGHT (AUS)),   3. NEWPORT 7g (ENCOSTA DE LAGO (AUS) - SIBELIENNE (GB)).


6. T C L Electronics Q T C Cup
 5th June 2010. E FM. 1300m $151,500 (Group 2 - Good) 1:15.10

1. CATAPULTED 4g D OLIVER 57.0kg (CATBIRD (AUS) - SIREN MISS (AUS) (UMATILLA (NZ))) MARK KAVANAGH then came   2. BORDER REBEL 4g (JOHANNESBURG (USA) - FRONTIER (AUS)),   3. EGO'S DARE 5g (HUSSONET (USA) - ALMOND ESSENCE (USA)).


7. Bollinger Champagne Classic
 22st May 2010. DOOM. 1200m $151,100 (Group 2 - Dead) 1:09.96

1. PRESSDAY 2h N RAWILLER 56.0kg (DOMESDAY (AUS) - KAAPTIVE EMPRESS (AUS) (KAAPTIVE EDITION (NZ))) CHRIS WALLER then came   2. SPIRIT OF BOOM 2h (SEQUALO (AUS) - TEMPLE SPIRIT (AUS)),   3. BUFFERING 2g (MOSSMAN (AUS) - ACTION ANNIE (AUS)).


8. A.D. Hollindale Stakes
 8th May 2010. GCST. 1800m $301,400 (Group 2 - Slow) 1:49.51

1. METAL BENDER 4g J BOWMAN 59.0kg (DANASINGA (AUS) - JACQWIN (AUS) (BLUEBIRD (USA))) CHRIS WALLER then came   2. ROAD TO ROCK 5h (ENCOSTA DE LAGO (AUS) - TREWORNAN (GB)),   3. GOLD WATER 4m (CHOISIR (AUS) - FLOAT (USA)).


9. Coca-Cola Amatil Victory Stks
 1st May 2010. E FM. 1200m $151,000 (Group 2 - Good) 1:09.64

1. GHETTO BLASTER 6g S KATSIDIS 58.5kg (LUJAIN (USA) - CERTAIN BLAZE (AUS) (BLAZING SADDLES (AUS))) GILLIAN HEINRICH then came   2. THE JACKAL 7g (BITE THE BULLET (USA) - POSITIVE SURPRISE (AUS)),   3. ALBERT THE FAT 5g (MAGIC ALBERT (AUS) - ALEMAR (AUS)).


10. Travis Stks
 1st May 2010. TE R. 2000m $64,000 (Group 2 - Slow) 2:05.68

1. EKSTREME 4m J L WADDELL 57.0kg (EKRAAR (USA) - CASHCADE (NZ) (ANZIYAN (USA))) BRYCE REVELL then came   2. SHARP PRINCESS 4m (PINS (AUS) - SHE'S SNUBBED (NZ)),   3. SHI KIN FLY 5m (SHINKO KING (IRE) - BLONDINI (NZ)).


11. Emirates Emancipation Stakes
 24th April 2010. RAND. 1600m $151,800 (Group 2 - Good) 1:35.19

1. SACRED CHOICE 4m M RODD 56.0kg (CHOISIR (AUS) - SACRED HABIT (NZ) (SIR TRISTRAM (IRE))) JOSEPH PRIDE then came   2. GOLD WATER 4m (CHOISIR (AUS) - FLOAT (USA)),   3. STRAWBERRY FIELD 4m (ENCOSTA DE LAGO (AUS) - RED LABELLE (AUS)).


12. Karrakatta Plate
 17th April 2010. ASCT. 1200m $506,750 (Group 2 - Good) 1:10.32

1. MOTION PICTURES 2m T TURNER 54.0kg (ORATORIO (AUS) - ZABORE LOCH (AUS) (MAROONED (GB))) DAVID CASEY then came   2. MISS GAI FLYER 2m (FLYING SPUR (AUS) - POWER OF ONE (AUS)),   3. ABSOLUTE PLEASURE 2m (TRADE FAIR (GB) - MAGIC PUFF (AUS)).


13. Panasonic Queen Of The South
 17th April 2010. MORP. 1600m $150,300 (Group 2 - Good) 1:36.82

1. RETURNTOSENDER 4m M J ZAHRA 57.0kg (ELUSIVE CITY (USA) - DISCO GIRL (AUS) (MARAUDING (NZ))) PETER MOODY then came   2. MARCHELLE BELLE 4m (ANABAA (USA) - LIFE GOES ON OH (AUS)),   3. AMBERINO 6m (PERUGINO (USA) - AMBER PLATE (AUS)).


14. Lady McMahon Mem. Sapphire Stk
 10th April 2010. RAND. 1200m $151,800 (Group 2 - Slow) 1:10.54

1. RENAISSANCE 4m J PARR 54.0kg (LONHRO (AUS) - SEANCES (AUS) (CANNY LAD (AUS))) PETER SNOWDEN then came   2. BEADED 4m (LONHRO (AUS) - SUBTLE (AUS)),   3. JERSEY LILY 4m (CATBIRD (AUS) - SMYTZER'S ROYLANI (AUS)).


15. S.M.H. Chairman's Hcp
 10th April 2010. RAND. 2600m $151,800 (Group 2 - Dead) 2:44.62

1. JESSICABEEL 4m C WILLIAMS 52.0kg (ZABEEL (NZ) - MORE DIAMONDS (NZ) (STRAIGHT STRIKE (USA))) JOHN O'SHEA then came   2. NO WINE NO SONG 8g (SONG OF TARA (IRE) - DEEP TIME (NZ)),   3. HARRIS TWEED 4g (MONTJEU (IRE) - SALLY (NZ)).


16. Lawnmaster Awapuni Gold Cup
 3rd April 2010. AWAP. 2000m $64,000 (Group 2 - Good) 2:01.55

1. SIR SLICK 8g S T COLLETT 58.0kg (VOLKSRAAD (GB) - OUR MISS OPERA (NZ) (PARIS OPERA (AUS))) GRAEME NICHOLSON & PAUL ALLBON then came   2. MANONAMISSION 8g (KILIMANJARO (GB) - ARCTIC LIFE (FR)),   3. RED RULER 5g (VIKING RULER (AUS) - RANSOM BAY (USA)).


17. Myer Tulloch Stakes
 3rd April 2010. RHIL. 2000m $151,650 (Group 2 - Slow) 2:03.91

1. COUNT ENCOSTA 3g B AVDULLA 56.0kg (ENCOSTA DE LAGO (AUS) - SOVEREIGN COUNTESS (AUS) (SOVEREIGN RED (NZ))) JOHN P THOMPSON then came   2. DESCARADO 3g (HIGH CHAPARRAL (IRE) - KARAMEA LADY (NZ)),   3. MALUCKYDAY 3g (ZABEEL (NZ) - NATALIE WOOD (NZ)).


18. Ilasik Pago Pago Stakes
 27th March 2010. RHIL. 1200m $151,150 (Group 2 - Good) 1:10.89

1. BRIGHTEXPECTATIONS 2h N RAWILLER 55.5kg (MORE THAN READY (USA) - MISS BRIGHTMAN (AUS) (UNBRIDLED'S SONG (USA))) MS G WATERHOUSE then came   2. BLACKBALL 2h (CANNY LAD (AUS) - EXCOMMUNICATE (AUS)),   3. HINCHINBROOK 2h (FASTNET ROCK (AUS) - SNIPPETS' LASS (AUS)).


19. Magic Night Stakes
 27th March 2010. RHIL. 1200m $151,150 (Group 2 - Good) 1:11.14

1. WILLOW CREEK 2m L NOLEN 55.5kg (TALE OF THE CAT (USA) - RIVER TRIBE (AUS) (UMATILLA (NZ))) PETER MOODY then came   2. MORE STRAWBERRIES 2m (MORE THAN READY (USA) - MILVA (USA)),   3. CELTS 2m (LONHRO (AUS) - DINNA FASH (AUS)).


20. Hyland Race Colours Ajax Stks
 27th March 2010. RHIL. 1500m $151,150 (Group 2 - Good) 1:28.53

1. BRILLIANT LIGHT 4g J FORD 52.0kg (FANTASTIC LIGHT (USA) - TRICK TAKER (USA) (CAPOTE (USA))) KERRY PARKER then came   2. CENTENNIAL PARK 4g (THORN PARK (AUS) - TREPHINA (AUS)),   3. MENTALITY 6g (FLYING SPUR (AUS) - SYNAESTHESIA (USA)).



1   2   3   4   5  Next >>