[close]

The Breeding side of the industry just continues to expand and the reach of the Australian thoroughbred is untapped. We have a section of the site devoted entirely to Breeding aspects of racing.

There are News articles, Briefs on studs, stallions, important siblings, upcoming Sales, Bloodstock companies and statistics available about all of them.

On top of this we have both New Zealand and International sections specific for those markets. You can check out Sibling Reports and Stakes Race Results going back over a decade using the interactive databases on offer.

Group Racing

1. Bundaberg Rum Dane Ripper Stks
 11th June 2016. E FM. 1400m $200,000 (Group 2 - Good) 1:24.10

1. CRADLE ME 7m Z PURTON 57.5kg (EASY ROCKING (AUS) - AMPHYCLES (FR) (MACHIAVELLIAN (USA))) DAVID PFIEFFER then came   2. ARTISTRY 4m (SHAMARDAL (USA) - LADY PEONY (AUS)),   3. JESSY BELLE 5m (ROCK OF GIBRALTAR (IRE) - UNCONDITIONAL LOVE (AUS)).


2. Mirvac Queensland Guineas
 11th June 2016. E FM. 1600m $400,000 (Group 2 - Good) 1:36.90

1. TSARITSA 3m J MOREIRA 55kg (DANE SHADOW (AUS) - XAAR'S JEWEL (AUS) (XAAR (GB))) CHRIS WALLER then came   2. DENMAGIC 3m (DENMAN (AUS) - MAGIC ZEFTA (AUS)),   3. SOLD FOR SONG 3m (COLLATE (AUS) - BUENA CHAVA (NZ)).


3. Mirvac Qtc Cup
 11th June 2016. E FM. 1300m $175,000 (Group 2 - Good) 1:17.80

1. SPILL THE BEANS 3h TIM CLARK 53kg (SNITZEL (AUS) - MISS DODWELL (AUS) (FALBRAV (IRE))) GERALD RYAN then came   2. FEDERAL 4g (MEDAGLIA D'ORO (USA) - VIRAGO (AUS)),   3. STRATUM STAR 4h (STRATUM (AUS) - PURELY SPECTACULAR (NZ)).


4. Evergreen Turf Brisbane Cup
 11th June 2016. E FM. 2400m $300,000 (Group 2 - Good) 2:31.69

1. BENZINI 6g R J MYERS 54.5kg (TALE OF THE CAT (USA) - PARIS PERFUME (AUS) (KUROFUNE (USA))) ADRIAN & HARRY BULL then came   2. SIR JOHN HAWKWOOD 7g (SIR PERCY (GB) - ATHENE (IRE)),   3. JUNOOB 8g (HAAFHD (GB) - FAYDAH (USA)).


5. Mitavite Brc Sires' Produce
 28th May 2016. DOOM. 1350m $250,000 (Group 2 - Good) 1:19.09

1. ATTENTION 2h B SHINN 57kg (STRATUM (AUS) - FLAMBOYANCE (AUS) (SNOWLAND (AUS))) P & P SNOWDEN then came   2. DREAMS APLENTY 2g (DREAM AHEAD (USA) - TIPSY MOMENT (AUS)),   3. NIKITAS 2h (SNITZEL (AUS) - MINE GAME (AUS)).


6. Magic Millions The Roses
 21st May 2016. DOOM. 2000m $175,000 (Group 2 - Good) 2:02.55

1. KEBEDE 3m J BYRNE 56.5kg (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - DESERT FIGHT (CHI) (HUSSONET (USA))) MATTHEW DUNN then came   2. SEBRING SALLY 3m (SEBRING (AUS) - DONNA AMATA (AUS)),   3. IMPOSING LASS 3m (MAKFI (GB) - IMPOSINGLY (AUS)).


7. Moet/Chandon Champagne Classic
 14th May 2016. DOOM. 1200m $175,000 (Group 2 - Good) 1:09.56

1. WINNING RUPERT 2h J LLOYD 57kg (WRITTEN TYCOON (AUS) - WINAURA (AUS) (SHOW A HEART (AUS))) BJORN BAKER then came   2. ATTENTION 2h (STRATUM (AUS) - FLAMBOYANCE (AUS)),   3. SOUCHEZ 2h (LONHRO (AUS) - VIMY (AUS)).


8. Euclase Stakes
 7th May 2016. MORP. 1200m $250,380 (Group 2 - Good) 1:09.88

1. FAATINAH 3g M NEILSON 57.5kg (NICCONI (AUS) - ALQWAH (IRE) (DANEHILL (USA))) DAVID HAYES & TOM DABERNIG then came   2. SOOBOOG 3h (SNITZEL (AUS) - MONTE ROSA (AUS)),   3. DEMONSTRATE 3g (NEW APPROACH (IRE) - SWISHES (AUS)).


9. Jaguar F-Pace A.D. Hollindale
 7th May 2016. GCST. 1800m $358,000 (Group 2 - Good) 1:48.15

1. LEEBAZ 6g M J CAHILL 59kg (ZABEEL (NZ) - POLISH PRINCESS (GB) (POLISH PRECEDENT (USA))) MICHAEL & WAYNE & JOHN HAWKES then came   2. HAURAKI 4g (RESET (AUS) - YOUTHFUL PRESENCE (AUS)),   3. VOLKSTOK'N'BARRELL 4g (TAVISTOCK (NZ) - VOLKSTER (NZ)).


10. Hughes Queen Of The South Stks
 7th May 2016. MORP. 1600m $175,450 (Group 2 - Good) 1:36.32

1. INTO THE MIST 4m J HOLDER 55kg (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - DE LAGO MIST (AUS) (ENCOSTA DE LAGO (AUS))) TONY MC EVOY then came   2. ATLANTIS DREAM 7m (ELUSIVE CITY (USA) - CONTEMPLATE (NZ)),   3. ROCKET COMMANDER 4m (COURT COMMAND (AUS) - PINOT ROYALE (AUS)).


11. National Fire Ind Victory Stks
 30th April 2016. DOOM. 1200m $200,000 (Group 2 - Good) 1:09.02

1. FELL SWOOP 4g J FORD 58.5kg (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - TOUCHED IN FLIGHT (AUS) (FASLIYEV (USA))) MATTHEW DALE then came   2. DIDNTCOSTALOT 7g (DANERICH (AUS) - COSTI (AUS)),   3. ARTLEE 5g (EXCELLENT ART (GB) - DANELEE DANCER (AUS)).


12. Travis Stakes
 30th April 2016. TE R. 2000m $91,000 (Group 2 - Good) 2:01.35

1. RASA LILA 5m L G INNES 57kg (DARCI BRAHMA (NZ) - DANCE MY DANCE (IRE) (SADLER'S WELLS (USA))) STEVEN RAMSAY & JULIA RITCHIE then came   2. ABIDEWITHME 6m (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - CRIMSON (NZ)),   3. GESEMI 5m (EKRAAR (USA) - LADY GESINE (NZ)).


13. Valachi Downs C'ship Stakes
 23rd April 2016. ELLE. 2100m $91,000 (Group 2 - Good) 2:12.26

1. CIRCUIT HASSLER 3g V A COLGAN 56.5kg (SHOCKING (AUS) - ZAQUABEEL (NZ) (ZABEEL (NZ))) R JAMES then came   2. ZAMBEZI WARRIOR 3g (PENTIRE (GB) - ZAMBEZI (NZ)),   3. SONOROUS 3g (RIP VAN WINKLE (IRE) - CAPPIE (NZ)).


14. Schweppes-W.A.T.C. Derby
 16th April 2016. ASCT. 2400m $415,400 (Group 2 - Good) 2:31.38

1. ARCADIA DREAM 3m W PIKE 54.5kg (DOMESDAY (AUS) - ARCADIA (AUS) (REDOUTE'S CHOICE (AUS))) GRANT WILLIAMS then came   2. WHO DAT SINGA 3g (IFFRAAJ (GB) - SINGADABLUES (NZ)),   3. CULVERIN 3m (MUSKET (AUS) - LA SIRENUSE (AUS)).


15. Arrowfield 3yo Sprint
 9th April 2016. RAND. 1200m $614,500 (Group 2 - Slow) 1:10.37

1. JAPONISME 3g J BOWMAN 56.5kg (CHOISIR (AUS) - HAIKU (AUS) (ENCOSTA DE LAGO (AUS))) CHRIS WALLER then came   2. COUNTERATTACK 3h (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - KISMA (AUS)),   3. TAKEDOWN 3g (STRATUM (AUS) - APAMEA (GB)).


16. Sensis Sapphire Stakes
 9th April 2016. RAND. 1200m $302,000 (Group 2 - Slow) 1:10.82

1. TWO BLUE 7m P KING 54kg (DUBLEO (USA) - BLUE BOOTY (AUS) (PERSONAL FLAG (USA))) KRISTEN BUCHANAN then came   2. SECRET AGENDA 3m (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - NEGOTIATE (AUS)),   3. BROOK ROAD 5m (GOD'S OWN (AUS) - COOL GAL (AUS)).


17. Chairman's Hcp
 2st April 2016. RAND. 2600m $302,000 (Group 2 - Slow) 2:48.13

1. LIBRAN 5g B AVDULLA 58kg (LAWMAN (FR) - TRUE CRYSTAL (IRE) (SADLER'S WELLS (USA))) CHRIS WALLER then came   2. ALEGRIA 4m (MEDAGLIA D'ORO (USA) - PURE JOY (AUS)),   3. CAFE SOCIETY 6g (MOTIVATOR (GB) - MISHINA (FR)).


18. Amelia Park-Karrakatta Plate
 2st April 2016. ASCT. 1200m $506,750 (Group 2 - Good) 1:11.14

1. WHISPERING BROOK 2m P D KNUCKEY 54.5kg (HINCHINBROOK (AUS) - ARTFUL WHISPER (USA) (MACHIAVELLIAN (USA))) SIMON A MILLER then came   2. SPANGLED IMPACT 2m (DEMERIT (AUS) - SPANGLES (AUS)),   3. SAUL'S SPECIAL 2h (CHARGE FORWARD (AUS) - CORTINA GAL (AUS)).


19. Kamada Park Awapuni Gold Cup
 2st April 2016. AWAP. 2000m $91,000 (Group 2 - Heavy) 2:09.68

1. MAYGROVE 5g M CAMERON 57kg (AUTHORIZED (IRE) - LADY ZHIVAGO (NZ) (ZABEEL (NZ))) M BAKER then came   2. TROJAN WARRIOR 4g (POSTPONED (USA) - TROJAN LASS (AUS)),   3. KING KAMADA 6g (SHINKO KING (IRE) - MARSANNE (NZ)).


20. Tulloch Stakes
 26th March 2016. RHIL. 2000m $177,000 (Group 2 - Good) 2:01.90

1. OLD NORTH 3g J B MCDONALD 56kg (LONHRO (AUS) - BERNICIA (AUS) (ELUSIVE QUALITY (USA))) JOHN O'SHEA then came   2. TORGERSEN 3g (PINS (AUS) - OH SO GLAM (NZ)),   3. MULTIFACETS 3g (O'REILLY (NZ) - SWAROVSKI (NZ)).



1   2   3   4   5   6  Next >>