[close]

The Breeding side of the industry just continues to expand and the reach of the Australian thoroughbred is untapped. We have a section of the site devoted entirely to Breeding aspects of racing.

There are News articles, Briefs on studs, stallions, important siblings, upcoming Sales, Bloodstock companies and statistics available about all of them.

On top of this we have both New Zealand and International sections specific for those markets. You can check out Sibling Reports and Stakes Race Results going back over a decade using the interactive databases on offer.

Group Racing

1. Easter Hcp
 21st April 2018. PUKE. 1600m $94,000 (Group 2 - Heavy) 1:42.32

1. MEGABLAST 6g M T COLEMAN 57.5kg (SHINKO KING (IRE) - THIRST (NZ) (DESERT SUN (GB))) N W TILEY then came   2. BRIGHTON 5g (BUFFALO MAN (CAN) - GORE BAY (AUS)),   3. ROMANCER 4g (REDWOOD (GB) - ROMANTICALLY (AUS)).


2. Valachi Downs Championship
 21st April 2018. PUKE. 2100m $100,000 (Group 2 - Heavy) 2:22.04

1. AZABOY 3g S T COLLETT 56.5kg (AZAMOUR (IRE) - CATAARI (NZ) (MANNTARI (IRE))) RICHARD COLLETT then came   2. GUNDOWN 3g (HIGH CHAPARRAL (IRE) - LADY OF THE HOUSE (NZ)),   3. TIME LORD 3g (GUILLOTINE (NZ) - MARY AGNES (AUS)).


3. Schweppes-W.A.T.C. Derby
 21st April 2018. ASCT. 2400m $400,000 (Group 2 - Good) 2:29.92

1. ACTION 3g W PIKE 56.5kg (PIERRO (AUS) - BROADWAY BELLE (AUS) (REDOUTE'S CHOICE (AUS))) G & A WILLIAMS then came   2. LIKE A BUTTERFLY 3f (BLACKFRIARS (AUS) - PRIME KNOCKOUT (AUS)),   3. MEDIA BARON 3g (WRITTEN TYCOON (AUS) - SILENTIUM (AUS)).


4. Percy Sykes Stakes
 14th April 2018. RAND. 1200m $714,500 (Group 2 - Good) 1:10.08

1. PURE ELATION 2f M J WALKER 53kg (I AM INVINCIBLE (AUS) - MEMBERS JOY (AUS) (HUSSONET (USA))) P & P SNOWDEN then came   2. FIESTA 2f (I AM INVINCIBLE (AUS) - NOW NOW (AUS)),   3. OUTBACK BARBIE 2f (SPIRIT OF BOOM (AUS) - PURE PURRFECTION (AUS)).


5. Arrowfield 3yo Sprint
 14th April 2018. RAND. 1200m $714,500 (Group 2 - Good) 1:10.22

1. CATCHY 3f J MOREIRA 54.5kg (FASTNET ROCK (AUS) - CATS WHISKER (AUS) (FUSAICHI PEGASUS (USA))) D & B HAYES & T DABERNIG then came   2. SHOWTIME 3c (SNITZEL (AUS) - FLIDAIS (AUS)),   3. I AM EXCITED 3f (SNITZEL (AUS) - LADY BECKWORTH (AUS)).


6. Sapphire Stakes
 14th April 2018. RAND. 1200m $302,000 (Group 2 - Good) 1:09.38

1. QUILISTA 4m DAMIAN LANE 55kg (SCANDAL KEEPER (USA) - BROCKY'S ACE (AUS) (SURTEE (AUS))) DARREN WEIR then came   2. RAVI 5m (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - MAMBO IN FREEPORT (USA)),   3. WHITE MOSS 4m (MOSSMAN (AUS) - PAY MY BAIL (NZ)).


7. Amelia Park-Karrakatta Plate
 14th April 2018. ASCT. 1200m $506,750 (Group 2 - Good) 1:10.48

1. VALOUR ROAD 2g AARON MITCHELL 56.5kg (FROST GIANT (USA) - MELBA AVENUE (AUS) (STREET SENSE (USA))) SIMON A MILLER then came   2. LADY COSMOLOGY 2f (UNIVERSAL RULER (AUS) - OUT SPOKEN LADY (AUS)),   3. LORDHELPMERUN 2g (PLAYING GOD (AUS) - PURE HEAVEN (AUS)).


8. Chairman's Quality
 7th April 2018. RAND. 2600m $302,000 (Group 2 - Good) 2:41.57

1. SIR CHARLES ROAD 4g B SHINN 56kg (MYBOYCHARLIE (IRE) - GIANT MYSTIQUE (AUS) (GIANT'S CAUSEWAY (USA))) LANCE O'SULLIVAN & ANDREW SCOTT then came   2. VENTURA STORM 5g (ZOFFANY (IRE) - SARAWATI (IRE)),   3. PERIBSEN 5h (LONHRO (AUS) - PEPINIERE (IRE)).


9. Jim Beam Emancipation Stakes
 31st March 2018. RHIL. 1500m $202,000 (Group 2 - Good) 1:31.11

1. PROMPT RESPONSE 4m D OLIVER 57kg (BENETEAU (AUS) - PROMPT (AUS) (EXCEED AND EXCEL (AUS))) G WATERHOUSE & A BOTT then came   2. OREGON'S DAY 4m (DOMESDAY (AUS) - OREGON SEAL (NZ)),   3. DIXIE BLOSSOMS 5m (STREET SENSE (USA) - WHISTLE DIXIE (NZ)).


10. Tulloch Stakes
 31st March 2018. RHIL. 2000m $202,000 (Group 2 - Good) 2:04.14

1. LEVENDI 3c M J ZAHRA 56kg (PIERRO (AUS) - LIPARI (AUS) (REDOUTE'S CHOICE (AUS))) PETER GELAGOTIS then came   2. ASTORIA 3c (MEDAGLIA D'ORO (USA) - SEGUE (AUS)),   3. WEATHER WITH YOU 3g (TEOFILO (IRE) - TARIQUE (AUS)).


11. City P'merston Nth Awapuni Cup
 31st March 2018. AWAP. 2000m $93,000 (Group 2 - Dead) 2:02.97

1. OUR ABBADEAN 5m D S JOHNSON 53kg (LOOKIN AT LUCKY (USA) - HIGHLAND LIGHTS (AUS) (FANTASTIC LIGHT (USA))) STEPHEN AUTRIDGE then came   2. FIVE TO MIDNIGHT 5g (DOMESDAY (AUS) - FASTNET LADY (AUS)),   3. SAMPSON 8g (DUBAI DESTINATION (USA) - MAGIC STAR (AUS)).


12. Windsor Park Stud Japan Trophy
 24th March 2018. MATA. 1600m $93,000 (Group 2 - Dead) 1:36.57

1. OCEAN EMPEROR 6h SHAUN M MC KAY 57kg (ZABEEL (NZ) - TOOTSIE (NZ) (PINS (AUS))) G HENNESSY then came   2. TIPTRONIC 4g (O'REILLY (NZ) - TIPTOES (NZ)),   3. TRAVIMYFRIEND 5g (TAVISTOCK (NZ) - OUR PINEAU (NZ)).


13. Ascend Sales Sunline Stakes
 23rd March 2018. M V. 1600m $201,500 (Group 2 - Good) 1:35.34

1. SPANISH REEF 4m M J ZAHRA 57kg (LOPE DE VEGA (IRE) - LEMON REEF (USA) (LEMON DROP KID (USA))) K M KEYS then came   2. SAMOVARE 4m (SAVABEEL (AUS) - SAMBAR (AUS)),   3. FLYING JESS 4m (HINCHINBROOK (AUS) - MARITESS (AUS)).


14. Phill Cataldo Wellington Gneas
 17th March 2018. TREN. 1400m $93,000 (Group 2 - Good) 1:23.41

1. SCOTT BASE 3g V A COLGAN 56.5kg (DALGHAR (FR) - EXTRA CELESTIAL (AUS) (DANEHILL DANCER (IRE))) JOHNO BENNER & HOLLIE WYNYARD then came   2. PAULOWNIA 3f (FASTNET ROCK (AUS) - FOREST NATIVE (USA)),   3. THE GREAT SOUTHERN 3g (JIMMY CHOUX (NZ) - CISSY BOWEN (NZ)).


15. Blamey Stakes
 17th March 2018. FLEM. 1600m $202,000 (Group 2 - Good) 1:36.84

1. HUMIDOR 5g M J ZAHRA 59kg (TEOFILO (IRE) - ZALIKA (NZ) (ZABEEL (NZ))) DARREN WEIR then came   2. COOL CHAP 5g (HIGH CHAPARRAL (IRE) - CHERISHING (USA)),   3. HELLOVA STREET 7g (HELIKE (USA) - BUTTER STREET (AUS)).


16. Chandon S Phar Lap Stakes
 17th March 2018. RHIL. 1500m $202,000 (Group 2 - Good) 1:29.12

1. UNFORGOTTEN 3f J R COLLETT 54.5kg (FASTNET ROCK (AUS) - MEMORIES OF YOU (IRE) (GALILEO (IRE))) CHRIS WALLER then came   2. HOLY SNOW 3c (FASTNET ROCK (AUS) - ONLY WORDS (AUS)),   3. HIYAAM 3f (HIGH CHAPARRAL (IRE) - MAZARINE (NZ)).


17. Hyland Race Colours Ajax Stks
 17th March 2018. RHIL. 1500m $202,000 (Group 2 - Good) 1:28.52

1. COMIN' THROUGH 4g M J WALKER 56kg (FASTNET ROCK (AUS) - MICA'S PRIDE (AUS) (BITE THE BULLET (USA))) CHRIS WALLER then came   2. TOM MELBOURNE 7g (DYLAN THOMAS (IRE) - ROSHANAK (IRE)),   3. RADIPOLE 5g (ROCK OF GIBRALTAR (IRE) - JUST LITTLE (FR)).


18. Hacer Group Alister Clark Stks
 16th March 2018. M V. 2040m $201,500 (Group 2 - Good) 2:06.23

1. CLIFF'S EDGE 3c J MOTT 57kg (CANFORD CLIFFS (IRE) - SIMULATION (AUS) (SNAADEE (USA))) DARREN WEIR then came   2. LEVENDI 3c (PIERRO (AUS) - LIPARI (AUS)),   3. BELFAST 3c (TEOFILO (IRE) - LOVINGTHELIMELIGHT (USA)).


19. Ubet Adelaide Cup
 12th March 2018. MORP. 3200m $405,500 (Group 2 - Good) 3:25.28

1. FANATIC 5m M J WALKER 57.5kg (SHOCKING (AUS) - KOMPLETE KLASS (NZ) (GROOM DANCER (USA))) D & B HAYES & T DABERNIG then came   2. ORMITO 5g (MAMOOL (IRE) - ORMITA (GER)),   3. POPPIHOLLA 5m (PENTIRE (GB) - CHARLOTTE RUSSE (NZ)).


20. Daily Telegraph Reisling Stks
 10th March 2018. RAND. 1200m $302,000 (Group 2 - Good) 1:09.10

1. ESTIJAAB 2f B AVDULLA 55.5kg (SNITZEL (AUS) - RESPONSE (AUS) (CHARGE FORWARD (AUS))) MICHAEL & WAYNE & JOHN HAWKES then came   2. PURE ELATION 2f (I AM INVINCIBLE (AUS) - MEMBERS JOY (AUS)),   3. SISTER SLEDGE 2f (UNCLE MO (USA) - UNBLEMISHED (AUS)).



1   2   3   4   5  Next >>