[close]

The Breeding side of the industry just continues to expand and the reach of the Australian thoroughbred is untapped. We have a section of the site devoted entirely to Breeding aspects of racing.

There are News articles, Briefs on studs, stallions, important siblings, upcoming Sales, Bloodstock companies and statistics available about all of them.

On top of this we have both New Zealand and International sections specific for those markets. You can check out Sibling Reports and Stakes Race Results going back over a decade using the interactive databases on offer.

Group Racing

1. Challenge Stakes
 8th December 2018. TREN. 1100m $93,460 (Group 2 - Slow) 1:04.86

1. AOTEA LAD 2g O P BOSSON 56.5kg (SAVABEEL (AUS) - CORSAGE (NZ) (VOLKSRAAD (GB))) JAMIE RICHARDS then came   2. KILLIN 2c (SNITZEL (AUS) - MCHAPPY (AUS)),   3. ARETHA 2f (CHARM SPIRIT (IRE) - TSIKORY (NZ)).


2. Auckland T'bred Breeders' Stks
 24th November 2018. PUKE. 1400m $92,000 (Group 2 - Slow) 1:26.94

1. BISOU BISOU 7m A CALDER 57kg (SHAFT (AUS) - FRAISE (NZ) (STRAVINSKY (USA))) N W TILEY then came   2. VOLPE VELOCE 5m (FOXWEDGE (AUS) - BARDEGO (AUS)),   3. SLEEPING BEAUTY 6m (RIP VAN WINKLE (IRE) - KAILEY PRINCESS (AUS)).


3. Sky Racing-W.A. Guineas
 24th November 2018. ASCT. 1600m $502,000 (Group 2 - Good) 1:34.95

1. ARCADIA QUEEN 3f W PIKE 54.5kg (PIERRO (AUS) - ARCADIA (AUS) (REDOUTE'S CHOICE (AUS))) G & A WILLIAMS then came   2. LADY COSMOLOGY 3f (UNIVERSAL RULER (AUS) - OUT SPOKEN LADY (AUS)),   3. FLIRTINI 3f (ARTIE SCHILLER (USA) - AJAWEED (AUS)).


4. Tauranga Stakes
 17th November 2018. TAUR. 1600m $92,000 (Group 2 - Good) 1:36.69

1. OCEAN EMPEROR 7h L H SATHERLEY 59kg (ZABEEL (NZ) - TOOTSIE (NZ) (PINS (AUS))) G HENNESSY then came   2. NICOLETTA 5m (SAVABEEL (AUS) - CELTIC CROWN (USA)),   3. DARSCAPE PRINCESS 5m (DARCI BRAHMA (NZ) - CAPE PRINCESS (NZ)).


5. Sandown Guineas
 17th November 2018. SANH. 1600m $251,000 (Group 2 - Good) 1:37.48

1. RINGERDINGDING 3c J ALLEN 57kg (SEBRING (AUS) - MAYBE I (AUS) (RED RANSOM (USA))) DARREN WEIR then came   2. SEABROOK 3f (HINCHINBROOK (AUS) - MIDNIGHT REVELS (NZ)),   3. LONG LEAF 3c (FASTNET ROCK (AUS) - FRUSTRATING (AUS)).


6. Zipping Classic
 17th November 2018. SANH. 2400m $301,000 (Group 2 - Good) 2:31.52

1. THE TAJ MAHAL 4h B MELHAM 59kg (GALILEO (IRE) - YOU'RESOTHRILLING (USA) (STORM CAT (USA))) LIAM HOWLEY then came   2. DAL HARRAILD 5g (CHAMPS ELYSEES (GB) - DALVINA (GB)),   3. OUR LIBRETTO 5m (O'REILLY (NZ) - ETOILE DU NORD (NZ)).


7. 14th Coupland's Bakeries Mile
 14th November 2018. RICC. 1600m $212,000 (Group 2 - Good) 1:36.37

1. TE AKAU SHARK 4g O P BOSSON 58.5kg (RIP VAN WINKLE (IRE) - BAK DA CHIEF (NZ) (CHIEF BEARHART (CAN))) JAMIE RICHARDS then came   2. BOOTS 'N' ALL 6g (PERFECTLY READY (AUS) - STEEL STILETTOS (AUS)),   3. KOLONEL KEV 7g (DARCI BRAHMA (NZ) - LUCKY BE LUCKY (USA)).


8. 7news Matriarch Stakes
 10th November 2018. FLEM. 2000m $302,000 (Group 2 - Good) 2:03.81

1. KENEDNA 5m J ALLEN 55kg (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - MISS DODWELL (AUS) (FALBRAV (IRE))) DARREN WEIR then came   2. MISS SISKA 5m (SO YOU THINK (NZ) - SING HALLELUJAH (AUS)),   3. LUVALUVA 4m (MASTERCRAFTSMAN (IRE) - WANSESINGYEE (AUS)).


9. Waroa-Lee Steere Stakes
 10th November 2018. ASCT. 1400m $250,000 (Group 2 - Good) 1:24.32

1. GATTING 5g LUCY F WARWICK 59kg (HARD SPUN (USA) - STUBBORN (AUS) (LONHRO (AUS))) DARREN MC AULIFFE then came   2. ACHERNAR STAR 4g (GINGERBREAD MAN (AUS) - MORINE (AUS)),   3. GREAT SHOT 6g (MAGNUS (AUS) - SATIN COVERS (AUS)).


10. Mumm Wakeful Stakes
 3rd November 2018. FLEM. 2000m $302,000 (Group 2 - Good) 2:01.36

1. ARISTIA 3f DAMIAN LANE 55kg (LONHRO (AUS) - NAKAAYA (AUS) (TIGER HILL (IRE))) MATHEW ELLERTON & SIMON ZAHRA then came   2. QAFILA 3f (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - ZIGHY BAY (USA)),   3. EL DORADO DREAMING 3f (ILOVETHISCITY (AUS) - SOLANAS (NZ)).


11. The Tab Stakes
 3rd November 2018. FLEM. 1200m $302,000 (Group 2 - Good) 1:09.88

1. OSBORNE BULLS 5g J BOWMAN 59kg (STREET CRY (IRE) - JEREZANA (AUS) (LONHRO (AUS))) JAMES CUMMINGS then came   2. BONS AWAY 5g (BON HOFFA (AUS) - VILLA ALBANI (AUS)),   3. RUNSON 6g (DELZAO (AUS) - RUNS ON DREAMS (AUS)).


12. Aquis Farm Fillies Classic
 27th October 2018. M V. 1600m $202,500 (Group 2 - Good) 1:35.40

1. MYSTIC JOURNEY 3f A DARMANIN 57kg (NEEDS FURTHER (AUS) - WHITE GOLD (NZ) (COLOMBIA (NZ))) ADAM TRINDER then came   2. FUNDAMENTALIST 3f (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - CENTAFAITH (AUS)),   3. EL DORADO DREAMING 3f (ILOVETHISCITY (AUS) - SOLANAS (NZ)).


13. Crystal Mile
 27th October 2018. M V. 1600m $203,000 (Group 2 - Good) 1:35.99

1. CLIFF'S EDGE 4h J ALLEN 58.5kg (CANFORD CLIFFS (IRE) - SIMULATION (AUS) (SNAADEE (USA))) DARREN WEIR then came   2. PRIZED ICON 5h (MORE THAN READY (USA) - TROPICAL AFFAIR (AUS)),   3. DUCA VALENTINOIS 6g (HOLY ROMAN EMPEROR (IRE) - LOVE VALENTINE (IRE)).


14. Moonee Valley Gold Cup
 27th October 2018. M V. 2500m $511,000 (Group 2 - Good) 2:34.37

1. VENTURA STORM 5g M J ZAHRA 55kg (ZOFFANY (IRE) - SARAWATI (IRE) (HAAFHD (GB))) D & B HAYES & T DABERNIG then came   2. TRAP FOR FOOLS 5g (POET'S VOICE (GB) - OLD MONEY (AUS)),   3. LIBRAN 7g (LAWMAN (FR) - TRUE CRYSTAL (IRE)).


15. Drummond Golf Vase
 27th October 2018. M V. 2040m $208,000 (Group 2 - Good) 2:05.28

1. STARS OF CARRUM 3c B MELHAM 57kg (FIORENTE (IRE) - SIGNORET (AUS) (ANABAA (USA))) ROBBIE LAING then came   2. SAVOIE 3c (ILOVETHISCITY (AUS) - LARISSAR (AUS)),   3. ARAMAYO 3c (POET'S VOICE (GB) - PERUVIAN (GB)).


16. James & Annie Sarten Mem Stks
 22st October 2018. TE R. 1400m $91,000 (Group 2 - Dead) 1:23.77

1. SWORD OF OSMAN 3g O P BOSSON 56.5kg (SAVABEEL (AUS) - BUNYAH (IRE) (DISTANT VIEW (USA))) JAMIE RICHARDS then came   2. QIJI EXPRESS 3c (SHAMEXPRESS (NZ) - MISS KRISDEL (NZ)),   3. MADISON COUNTY 3g (PINS (AUS) - RED DELICIOUS (NZ)).


17. Caulfield Sprint
 20th October 2018. CAUL. 1000m $201,000 (Group 2 - Slow) 0:58.43

1. EDUARDO 5g B PARK 53kg (HOST (CHI) - BLUSHING (AUS) (FANTASTIC LIGHT (USA))) SARAH ZSCHOKE then came   2. SHE KNOWS 4m (DENMAN (AUS) - WINTOUR (AUS)),   3. BONS AWAY 5g (BON HOFFA (AUS) - VILLA ALBANI (AUS)).


18. Tristarc Stakes
 20th October 2018. CAUL. 1400m $201,000 (Group 2 - Slow) 1:25.68

1. SHUMOOKH 4m TIM CLARK 57.5kg (DREAM AHEAD (USA) - SHAMEKHA (AUS) (SECRET SAVINGS (USA))) G WATERHOUSE & A BOTT then came   2. INVINCIBELLA 5m (I AM INVINCIBLE (AUS) - ABSCOND (AUS)),   3. ALOISIA 4m (AZAMOUR (IRE) - QUEEN BOUDICCA (NZ)).


19. Keno Schillaci Stakes
 13th October 2018. CAUL. 1100m $401,000 (Group 2 - Good) 1:02.54

1. BALL OF MUSCLE 8g C WILLIAMS 58.5kg (DUBAWI (IRE) - PARFORE (NZ) (GOLD BROSE (AUS))) JOSEPH PRIDE then came   2. SPIRIT OF VALOR 4g (WAR FRONT (USA) - STONE HOPE (USA)),   3. MISSROCK 5m (FASTNET ROCK (AUS) - MISS JUDGEMENT (AUS)).


20. Ladbrokes Herbert Power Stakes
 13th October 2018. CAUL. 2400m $401,000 (Group 2 - Good) 2:26.47

1. YUCATAN 4h J B MCDONALD 56kg (GALILEO (IRE) - SIX PERFECTIONS (FR) (CELTIC SWING (GB))) A P O'BRIEN then came   2. BRIMHAM ROCKS 4g (FASTNET ROCK (AUS) - COLIMA (IRE)),   3. PRINCE OF ARRAN 5g (SHIROCCO (GER) - STORMING SIOUX (GB)).



1   2  Next >>