[close]

The Breeding side of the industry just continues to expand and the reach of the Australian thoroughbred is untapped. We have a section of the site devoted entirely to Breeding aspects of racing.

There are News articles, Briefs on studs, stallions, important siblings, upcoming Sales, Bloodstock companies and statistics available about all of them.

On top of this we have both New Zealand and International sections specific for those markets. You can check out Sibling Reports and Stakes Race Results going back over a decade using the interactive databases on offer.

Group Racing

1. Monash Stks
 15th July 2017. CAUL. 1100m $150,750 (Group 3 - Good) 1:03.58

1. SUPIDO 5h L NOLEN 58.5kg (SEBRING (AUS) - LADY SUCCEED (JPN) (BRIAN'S TIME (USA))) MICHAEL KENT then came   2. DAYTONA GREY 7g (ARTIE SCHILLER (USA) - SOUTHERN ROSE (AUS)),   3. MURT THE FLIRT 5g (MURTAJILL (AUS) - LOVES ATTENTION (AUS)).


2. XXXX Sunshine Coast Guineas
 1st July 2017. CDRA. 1600m $125,500 (Group 3 - Slow) 1:37.20

1. CRACK ME UP 3g D J BROWNE 57kg (MOSSMAN (AUS) - CHUCKLE (AUS) (DANEHILL (USA))) LIAM BIRCHLEY then came   2. MY TRUE LOVE 3m (FASTNET ROCK (AUS) - LECTRICE (AUS)),   3. FLOW 3g (STREET CRY (IRE) - GLISSADE (AUS)).


3. Strickland Stakes
 1st July 2017. BLMT. 2000m $151,100 (Group 3 - Slow) 2:09.79

1. SCALES OF JUSTICE 4g D J STAECK 59kg (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - BEYMATILLA (AUS) (UMATILLA (NZ))) LINDSEY SMITH then came   2. ZARANTZ 6g (CHOISIR (AUS) - BONISSIMO (AUS)),   3. POUNAMU 5g (AUTHORIZED (IRE) - TANGIWAI (AUS)).


4. Carlton Mid Tattersall's Cup
 24th June 2017. DOOM. 2200m $200,000 (Group 3 - Good) 2:18.18

1. RUDY 6g TIM CLARK 59.5kg (RED DAZZLER (AUS) - GO ON NOW GO (AUS) (SUCCESS EXPRESS (USA))) HELEN PAGE then came   2. MORE ENERGY 6g (FASTNET ROCK (AUS) - PERFECT PROMISE (SAF)),   3. WAR BABY 5m (WARHEAD (AUS) - KELANA MISS (AUS)).


5. Ubet W.J. Healy Stakes
 24th June 2017. DOOM. 1200m $175,000 (Group 3 - Good) 1:09.60

1. BURNING PASSION 5g M J CAHILL 54.5kg (NORTHERN METEOR (AUS) - DEARNESS (AUS) (SNIPPETS (AUS))) JAMES CUMMINGS then came   2. IRISH CONSTABULARY 8g (FLYING SPUR (AUS) - IRISH TRUCE (AUS)),   3. TOO GOOD TO REFUSE 4g (ROTHESAY (AUS) - ALYSSA JEAN (AUS)).


6. Hyperion Stakes
 17th June 2017. BLMT. 1600m $151,100 (Group 3 - Good) 1:37.53

1. SCALES OF JUSTICE 4g D J STAECK 59kg (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - BEYMATILLA (AUS) (UMATILLA (NZ))) LINDSEY SMITH then came   2. ZARANTZ 6g (CHOISIR (AUS) - BONISSIMO (AUS)),   3. MIKI TWO TOES 7g (PATRONIZE (AUS) - NIPPON PEARL (AUS)).


7. Belmont Sprint
 3rd June 2017. BLMT. 1400m $151,100 (Group 3 - Good) 1:22.48

1. ROCK MAGIC 7g JARRAD NOSKE 59kg (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - ROCKABUBBLE (AUS) (BUBBLE GUM FELLOW (JPN))) CHRIS GANGEMI then came   2. SCALES OF JUSTICE 4g (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - BEYMATILLA (AUS)),   3. DISPOSITION 5g (RESET (AUS) - TEST CASE (AUS)).


8. Lord Mayor's Cup
 27th May 2017. E FM. 1600m $127,000 (Group 3 - Heavy) 1:39.18

1. COL 'N' LIL 5m J LLOYD 57kg (BRADBURY'S LUCK (AUS) - JYLER (AUS) (STREET CRY (IRE))) BEN CURRIE then came   2. DUCA VALENTINOIS 5g (HOLY ROMAN EMPEROR (IRE) - LOVE VALENTINE (IRE)),   3. ELLE LOU 5m (SNITZEL (AUS) - SNIPIFY (AUS)).


9. Channel Seven Premier's Cup
 27th May 2017. E FM. 2200m $126,950 (Group 3 - Heavy) 2:22.93

1. KAISER FRANZ 6g R FRADD 54kg (SAVABEEL (AUS) - CALL ME LILY (NZ) (JUST A DANCER (NZ))) ROBERT HEATHCOTE then came   2. ZAMBEZI WARRIOR 4g (PENTIRE (GB) - ZAMBEZI (NZ)),   3. THE CHAIRMAN 5g (HIGH CHAPARRAL (IRE) - DEZIGN (AUS)).


10. Grand Prix Stakes
 27th May 2017. E FM. 2200m $152,700 (Group 3 - Heavy) 2:22.30

1. ORDER AGAIN 3g L V CASSIDY 57kg (IFFRAAJ (GB) - GLASS HALF FULL (NZ) (VAN NISTELROOY (USA))) BRIAN SMITH then came   2. VOLATILE MIX 3h (PENTIRE (GB) - UTOPIA (NZ)),   3. VIOLATE 3h (SEBRING (AUS) - SHANTHA'S GIRL (AUS)).


11. Glenlogan Park Stakes
 27th May 2017. E FM. 1300m $150,850 (Group 3 - Heavy) 1:20.07

1. ECKSTEIN 3m C W BROWN 54.5kg (I AM INVINCIBLE (AUS) - COMRIE (AUS) (CHOISIR (AUS))) KURT GOLDMAN then came   2. EGYPTIAN SYMBOL 4m (STRATUM (AUS) - OUR EGYPTIAN RAINE (NZ)),   3. SOLD FOR SONG 4m (COLLATE (AUS) - BUENA CHAVA (NZ)).


12. Sky Racing Fred Best Classic
 27th May 2017. E FM. 1400m $152,200 (Group 3 - Heavy) 1:26.59

1. NICCANOVA 3g JAMES ORMAN 57kg (NICCONI (AUS) - DANANOVA (AUS) (SNIPPETSON (AUS))) STEVE TREGEA then came   2. SYLPHEED 3m (REAL SAGA (AUS) - DOMITILLA (AUS)),   3. I THOUGHT SO 3g (SO YOU THINK (NZ) - CAT'S PYJAMAS (AUS)).


13. Rotorua Stakes
 21st May 2017. ARAW. 1400m $64,000 (Group 3 - Heavy) 1:29.68

1. LET HER RIP 4m C W JOHNSON 57kg (RIP VAN WINKLE (IRE) - KEEPER SPECIAL (NZ) (KEEPER (AUS))) SHAUNE RITCHIE then came   2. NEW YORK MINUTE 4m (IFFRAAJ (GB) - ZENNO QUEEN (NZ)),   3. UNDERTHEMOONLIGHT 5m (EL HERMANO (NZ) - MIDNIGHT DIP (NZ)).


14. Rotorua Cup
 21st May 2017. ARAW. 2200m $68,000 (Group 3 - Heavy) 2:27.85

1. PACORUS 5g VIKTORIA GATU 56kg (TAVISTOCK (NZ) - ZA TIARA (NZ) (ZABEEL (NZ))) CHRIS WOOD then came   2. DOIKNOWYOU 7g (KASHANI (USA) - SO FAMILIAR (NZ)),   3. WANABEFAMOUS 8g (STAR WAY (GB) - IRISH ERA (NZ)).


15. National Stakes
 20th May 2017. MORP. 1200m $200,330 (Group 3 - Good) 1:10.48

1. I'LL HAVE A BIT 2f C WILLIAMS 55.5kg (SMART MISSILE (AUS) - TAKE ALL OF ME (AUS) (JEUNE (GB))) JOHN MCARDLE then came   2. BOOKER 2f (WRITTEN TYCOON (AUS) - NOONDIE (AUS)),   3. IT'S A MYTH 2f (SEPOY (AUS) - THE GOOD WIFE (AUS)).


16. Ubet Sa Fillies Classic
 20th May 2017. MORP. 2500m $175,330 (Group 3 - Good) 2:37.45

1. ANA ROYALE 3m M J ZAHRA 56kg (ANACHEEVA (AUS) - SACHA ROYALE (AUS) (FASLIYEV (USA))) STUART WEBB then came   2. PARTHESIA 3m (RAISE THE FLAG (GB) - NOTABLE (NZ)),   3. SMART AS YOU THINK 3m (SO YOU THINK (NZ) - SATIRICAL LADY (AUS)).


17. Taxibox Brc Sprint
 20th May 2017. DOOM. 1350m $127,850 (Group 3 - Heavy) 1:21.46

1. JUNGLE EDGE 6g K FORRESTER 58kg (DUBAWI (IRE) - JUNGLE GIRL (NZ) (CARNEGIE (IRE))) MICK BELL then came   2. HIGH MIDNIGHT 5g (HIGH CHAPARRAL (IRE) - GEETA (NZ)),   3. ULMANN 5g (SEBRING (AUS) - DARSINI (AUS)).


18. Hughes Limousines R A Lee Stks
 20th May 2017. MORP. 1600m $250,380 (Group 3 - Good) 1:36.05

1. BURNING FRONT 6g B RAWILLER 57.5kg (PRIMUS (AUS) - SHE'S A KNOCKOUT (AUS) (KINGSTON RULE (USA))) DARREN WEIR then came   2. HOOKED 6h (CASINO PRINCE (AUS) - ABSOLUTE LURE (AUS)),   3. RHYTHM TO SPARE 7g (PINS (AUS) - STANICA (NZ)).


19. Ubet Proud Miss Stakes
 20th May 2017. MORP. 1200m $175,285 (Group 3 - Good) 1:10.21

1. FUHRYK 3m C WILLIAMS 55.5kg (STAR WITNESS (AUS) - FUHRNATIC (AUS) (LANGFUHR (CAN))) D & B HAYES & T DABERNIG then came   2. MISS GUNPOWDER 4m (PENDRAGON (NZ) - FOREVER RAFTER (USA)),   3. RAVI 4m (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - MAMBO IN FREEPORT (USA)).


20. D'Orsogna-Roma Cup
 20th May 2017. ASCT. 1200m $151,100 (Group 3 - Slow) 1:12.50

1. ROCK MAGIC 7g JARRAD NOSKE 58.5kg (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - ROCKABUBBLE (AUS) (BUBBLE GUM FELLOW (JPN))) CHRIS GANGEMI then came   2. MILITARY REIGN 4m (UNIVERSAL RULER (AUS) - GENERAL'S DELIGHT (AUS)),   3. DURENDAL 5g (MEDAGLIA D'ORO (USA) - RAZOR BLADE (AUS)).



1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   ...  Next >>