[close]

The Breeding side of the industry just continues to expand and the reach of the Australian thoroughbred is untapped. We have a section of the site devoted entirely to Breeding aspects of racing.

There are News articles, Briefs on studs, stallions, important siblings, upcoming Sales, Bloodstock companies and statistics available about all of them.

On top of this we have both New Zealand and International sections specific for those markets. You can check out Sibling Reports and Stakes Race Results going back over a decade using the interactive databases on offer.

Group Racing

1. Big Screen Co Bletchingly Stks
 28th July 2018. CAUL. 1200m $150,750 (Group 3 - Good) 1:10.18

1. VEGA MAGIC 5g D OLIVER 58.5kg (LOPE DE VEGA (IRE) - ADMIRABLE (AUS) (MAGIC ALBERT (AUS))) D & B HAYES & T DABERNIG then came   2. VOODOO LAD 6g (I AM INVINCIBLE (AUS) - O'FORTUNA (AUS)),   3. JUNGLE EDGE 7g (DUBAWI (IRE) - JUNGLE GIRL (NZ)).


2. The Queen's Cup
 14th July 2018. CDRA. 3200m $150,000 (Group 3 - Slow) 3:31.36

1. PLOT TWIST 6g J BYRNE 54kg (CHAMPS ELYSEES (GB) - BRYANSTOWN GIRL (IRE) (KALANISI (IRE))) P & P SNOWDEN then came   2. ANTON EN AVANT 8g (DUBAWI (IRE) - CRITICAL MISS (AUS)),   3. MEGABLAST 6g (SHINKO KING (IRE) - THIRST (NZ)).


3. Ladbrokes Sir John Monash Stks
 14th July 2018. CAUL. 1100m $150,750 (Group 3 - Good) 1:03.91

1. VOODOO LAD 6g B RAWILLER 58.5kg (I AM INVINCIBLE (AUS) - O'FORTUNA (AUS) (GILDED TIME (USA))) DARREN WEIR then came   2. INN KEEPER 4g (HOST (CHI) - PETIT CADEAU (AUS)),   3. JUKEBOX 3h (SNITZEL (AUS) - JESTATUNE (AUS)).


4. XXXX Sunshine Coast Guineas
 30th June 2018. CDRA. 1600m $125,650 (Group 3 - Heavy) 1:41.10

1. BOSTONIAN 3g M J CAHILL 57kg (JIMMY CHOUX (NZ) - KEEPA CHEVAL (NZ) (KEEPER (AUS))) TONY PIKE then came   2. BOLD ASSASSIN 3g (ZARIZ (AUS) - PRINCESS CHLOE (AUS)),   3. GO DIXIE 3g (ROCK 'N' POP (AUS) - CAPE MERLOT (NZ)).


5. Strickland Stakes
 30th June 2018. BLMT. 2000m $151,100 (Group 3 - Good) 2:07.63

1. MATERIAL MAN 6g LUCY F WARWICK 59kg (VITAL EQUINE (IRE) - DEL LIRIO (AUS) (HUSSONET (USA))) JUSTIN WARWICK then came   2. POUNAMU 6g (AUTHORIZED (IRE) - TANGIWAI (AUS)),   3. GATTING 4g (HARD SPUN (USA) - STUBBORN (AUS)).


6. Lazy Yak Tattersall's Cup
 23rd June 2018. DOOM. 2200m $200,000 (Group 3 - Good) 2:14.75

1. DIVINE UNICORN 4g J BYRNE 54kg (LOPE DE VEGA (IRE) - INCHBERRY (GB) (BARATHEA (IRE))) MATTHEW DUNN then came   2. TRADESMAN 6g (TRADE FAIR (GB) - VIRELAY (AUS)),   3. JUMBO PRINCE 6h (OUTBACK PRINCE (AUS) - MAGGIE JAIN (AUS)).


7. Ubet W.J. Healy Stakes
 23rd June 2018. DOOM. 1200m $175,000 (Group 3 - Good) 1:09.03

1. SPRIGHT 4m M J CAHILL 55kg (HINCHINBROOK (AUS) - DASHOFF (AUS) (DASH FOR CASH (AUS))) GARRY FRAZER then came   2. TUMBLER 6m (TIME THIEF (AUS) - BROOKTON FLASH (AUS)),   3. HAVASAY 5g (ROTHESAY (AUS) - SHOWHAMA (AUS)).


8. Hyperion Stakes
 16th June 2018. BLMT. 1600m $151,100 (Group 3 - Good) 1:36.55

1. MATERIAL MAN 6g LUCY F WARWICK 59kg (VITAL EQUINE (IRE) - DEL LIRIO (AUS) (HUSSONET (USA))) JUSTIN WARWICK then came   2. GREAT SHOT 5g (MAGNUS (AUS) - SATIN COVERS (AUS)),   3. POUNAMU 6g (AUTHORIZED (IRE) - TANGIWAI (AUS)).


9. Belmont Sprint
 2st June 2018. BLMT. 1400m $151,100 (Group 3 - Good) 1:22.95

1. MATERIAL MAN 6g LUCY F WARWICK 59kg (VITAL EQUINE (IRE) - DEL LIRIO (AUS) (HUSSONET (USA))) JUSTIN WARWICK then came   2. GREAT SHOT 5g (MAGNUS (AUS) - SATIN COVERS (AUS)),   3. POUNAMU 6g (AUTHORIZED (IRE) - TANGIWAI (AUS)).


10. Grand Prix
 26th May 2018. DOOM. 2200m $153,416 (Group 3 - Good) 2:14.22

1. HEAVENLY THOUGHT 3g DAMIAN LANE 57kg (SO YOU THINK (NZ) - GOD LOVE IT (AUS) (ST. COVET (AUS))) DARREN WEIR then came   2. SUN MARSHAL 3g (SEPOY (AUS) - MYSTERIOUS LIGHT (AUS)),   3. DARK DREAM 3g (ALL AMERICAN (AUS) - BUCHANAN GIRL (AUS)).


11. Lord Mayor's Cup
 26th May 2018. DOOM. 1630m $127,531 (Group 3 - Good) 1:37.65

1. DUCA VALENTINOIS 6g G SCHOFIELD 59kg (HOLY ROMAN EMPEROR (IRE) - LOVE VALENTINE (IRE) (FRUITS OF LOVE (USA))) JAMES CUMMINGS then came   2. SHEISWHATSHEIS 6m (BERNARDINI (USA) - CRY BABY (AUS)),   3. COLDSTONE 6g (GOLD AWAY (IRE) - VRAONA (GB)).


12. Premier's Cup
 26th May 2018. DOOM. 2200m $127,467 (Group 3 - Good) 2:14.60

1. RISING RED 4g C W BROWN 54kg (REDWOOD (GB) - DIVA IN RED (AUS) (HIGH YIELD (USA))) TRENT BUSUTTIN & NATALIE YOUNG then came   2. MAURUS 7g (MEDICEAN (GB) - SHASTYE (IRE)),   3. SEDANZER 4m (SEBRING (AUS) - VOLTDANZE (AUS)).


13. Glenlogan Park Stakes
 26th May 2018. DOOM. 1350m $151,076 (Group 3 - Slow) 1:19.26

1. PEDRENA 4m MICHAEL DEE 57.5kg (MOSSMAN (AUS) - HANSOM CAB (USA) (AWESOME AGAIN (CAN))) MICK PRICE then came   2. INVINCIBELLA 4m (I AM INVINCIBLE (AUS) - ABSCOND (AUS)),   3. SCHISM 5m (REAAN (AUS) - DARA SEANS (AUS)).


14. Sky Racing Fred Best Classic
 26th May 2018. DOOM. 1350m $152,783 (Group 3 - Slow) 1:19.70

1. PERAST 3h TIM CLARK 57kg (SNITZEL (AUS) - THOUSAND VEILS (NZ) (ZABEEL (NZ))) PAUL PERRY then came   2. ASSIMILATE 3h (SEBRING (AUS) - JESTER'S GIRL (AUS)),   3. MISHANI BULLITT 3h (SHOW A HEART (AUS) - SCARLET TANAGER (AUS)).


15. M&J Chickens National Stakes
 19th May 2018. MORP. 1200m $200,440 (Group 3 - Slow) 1:10.67

1. MARCEL FROM MADRID 2g DAMIAN LANE 57.5kg (SEPOY (AUS) - LIPARI (AUS) (REDOUTE'S CHOICE (AUS))) MATHEW ELLERTON & SIMON ZAHRA then came   2. ARISTIA 2f (LONHRO (AUS) - NAKAAYA (AUS)),   3. TEQUILA TIME 2g (STRATUM (AUS) - EL MILAGRO (AUS)).


16. Ubet Sa Classic
 19th May 2018. MORP. 2500m $175,440 (Group 3 - Slow) 2:41.62

1. PLEASURING 3m DAMIAN LANE 56kg (HARD SPUN (USA) - SLEEPLESSINSEATTLE (AUS) (END SWEEP (USA))) DARREN WEIR then came   2. EARTH ANGEL 3m (ANIMAL KINGDOM (USA) - MISS FINLAND (AUS)),   3. TEODORA 3m (TEOFILO (IRE) - SO DIVINE (NZ)).


17. Robert/Fay Gerard R A Lee Stks
 19th May 2018. MORP. 1600m $250,440 (Group 3 - Slow) 1:38.18

1. LAND OF PLENTY 4h DAMIAN LANE 55kg (STRATUM (AUS) - DANCING (GB) (SPECTRUM (IRE))) DARREN WEIR then came   2. OVER EXPOSURE 3g (ROTHESAY (AUS) - SHOW A PRINCESS (AUS)),   3. LITE'N IN MY VEINS 5g (HENRYTHENAVIGATOR (USA) - BEAUTY WORLD (AUS)).


18. Brc Sprint
 19th May 2018. DOOM. 1350m $128,607 (Group 3 - Good) 1:18.98

1. I'M A RIPPA 4g J LLOYD 54kg (LOVE CONQUERS ALL (AUS) - DERIPPA (AUS) (SEIDNAZAR (AUS))) TONY GOLLAN then came   2. PRIVLAKA 5g (MOSSMAN (AUS) - ENDEARMENT (AUS)),   3. MR SNEAKY 4g (HIGH CHAPARRAL (IRE) - DANESTY (AUS)).


19. Ubet Proud Miss Stakes
 19th May 2018. MORP. 1200m $175,510 (Group 3 - Slow) 1:10.50

1. SHE'S SO HIGH 3m D OLIVER 54.5kg (I AM INVINCIBLE (AUS) - HIGH ACHIEVER (AUS) (EXCEED AND EXCEL (AUS))) MICK PRICE then came   2. SPLIT LIP 3m (YOUR SONG (AUS) - LITTLE LESS LIP (AUS)),   3. MAMZELLE TESS 5m (O'LONHRO (AUS) - PHOENIX CROWN (AUS)).


20. D'Orsogna Roma Cup
 19th May 2018. ASCT. 1200m $151,100 (Group 3 - Good) 1:10.17

1. ROCK MAGIC 8g W PIKE 58.5kg (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - ROCKABUBBLE (AUS) (BUBBLE GUM FELLOW (JPN))) CHRIS GANGEMI then came   2. BATTLE HERO 6g (STRATUM (AUS) - FROMM (NZ)),   3. DURENDAL 6g (MEDAGLIA D'ORO (USA) - RAZOR BLADE (AUS)).



1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   ...  Next >>