[close]

The Breeding side of the industry just continues to expand and the reach of the Australian thoroughbred is untapped. We have a section of the site devoted entirely to Breeding aspects of racing.

There are News articles, Briefs on studs, stallions, important siblings, upcoming Sales, Bloodstock companies and statistics available about all of them.

On top of this we have both New Zealand and International sections specific for those markets. You can check out Sibling Reports and Stakes Race Results going back over a decade using the interactive databases on offer.

Group Racing

1. W.J. Healy Stakes
 21st June 2008. E FM. 1200m $176,500 (Group 3 - Slow) 1:11.38

1. NUCLEAR MEDICINE 4g S THURLOW 53.0kg (NUCLEAR FREEZE (USA) - GENTLE AIR (AUS) (FOSSICKER (AUS))) GORDON YORKE then came   2. SURE DESIRE 3g (RAPID MAN (AUS) - RAPID WOMAN (AUS)),   3. DAUNTING LAD 6h (LATARMISS (IRE) - NEW DAY DAWNING (NZ)).


2. Carlton Tattersall's Cup
 21st June 2008. E FM. 2200m $205,000 (Group 3 - Slow) 2:21.63

1. BALLACK 4g S BASTER 53.0kg (MONTJEU (IRE) - TREPHINA (AUS) (LAST TYCOON (IRE))) DANNY O'BRIEN then came   2. FAST FUTURE 5g (GENEROUS (IRE) - QUIP (NZ)),   3. RAMPANT LION 7g (LION HUNTER (AUS) - LA GYPSY (AUS)).


3. Belmont Sprint
 14th June 2008. BLMT. 1400m $126,100 (Group 3 - Good) 1:22.83

1. MARASCO 5g P J HARVEY 60.0kg (SCENIC (IRE) - BLUEGRASS BELLE (AUS) (IS IT TRUE (USA))) FRED KERSLEY then came   2. OROYA GOLD 4g (SCENIC (IRE) - STELLARE (AUS)),   3. RIPPED 5g (SECOND EMPIRE (IRE) - SURFSIDE LADY (AUS)).


4. Western Meat Packers-Roma Cup
 4th June 2008. BLMT. 1200m $125,800 (Group 3 - Good) 1:10.18

1. EL PRESIDENTE 4g J P CLAITE 58.5kg (DANTE'S FURY (AUS) - COTTAGE ROSE (AUS) (CHERAW (IRE))) B V WATKINS then came   2. ARCTIC PARK 7g (BLETCHLEY PARK (IRE) - ZAMELINA (AUS)),   3. OROYA GOLD 4g (SCENIC (IRE) - STELLARE (AUS)).


5. The Prop House Grand Prix Stks
 31st May 2008. E FM. 2100m $125,000 (Group 3 - Heavy) 2:14.96

1. BELL ACADEMY 3g G SCHOFIELD 54.0kg (ROYAL ACADEMY (USA) - BELLQUIN (AUS) (BELLOTTO (USA))) ROBERT HEATHCOTE then came   2. TEARY EYED 3g (STREET CRY (IRE) - THESEEYESADOREYOU (USA)),   3. PETUSHKI 3g (GOLAN (IRE) - LLAMREI (NZ)).


6. Patinack Farm Dane Ripper Stks
 31st May 2008. E FM. 1400m $200,000 (Group 3 - Heavy) 1:25.23

1. VIETNAM 5m G COLLESS 55.5kg (ADMIRALTY (USA) - MY WIFE'S ADVICE (AUS) (DANGER (AUS))) LIAM BIRCHLEY then came   2. SECONDE 4m (SEQUALO (AUS) - BEATING THE ODDS (AUS)),   3. QUIZZICAL LADY 4m (KING CUGAT (USA) - NO SCRUPLES (USA)).


7. City Pacific Premier's Cup
 24th May 2008. DOOM. 2200m $126,100 (Group 3 - Good) 2:14.30

1. REZONE 5g MATT MORRIS 53.0kg (ELECTRONIC ZONE (USA) - LOCHRENE (NZ) (SIR TRISTRAM (IRE))) MICK MAIR then came   2. MAJESTIC SIGHT 4g (LANGFUHR (CAN) - GUARDED HONOUR (AUS)),   3. FULMONTI 5g (MONTJEU (IRE) - GROSVENOR'S PRIDE (NZ)).


8. Mullins Lawyers Rough Habit
 24th May 2008. DOOM. 2020m $126,100 (Group 3 - Good) 2:05.16

1. MISSION CRITICAL 3g D OLIVER 56.5kg (FANTASTIC LIGHT (USA) - TRICK TAKER (USA) (CAPOTE (USA))) MICHAEL MORONEY then came   2. MOATIZE 3g (DANEHILL DANCER (IRE) - SHEZABEEL (NZ)),   3. MY LIMIT 3g (SHOW A HEART (AUS) - WABBLE (AUS)).


9. Patinack Farm Lord Mayor's Cup
 17th May 2008. DOOM. 1615m $101,100 (Group 3 - Good) 1:35.96

1. RUM DUM 6g S SCRIVEN 59.0kg (PEINTRE CELEBRE (USA) - MCCARTNEY (NZ) (TRUSTFUL (AUS))) BARRY BALDWIN then came   2. MAJORCA 5g (ENCOSTA DE LAGO (AUS) - TRUE BELIEVER (AUS)),   3. MITANNI 8g (DANEWIN (AUS) - AND A HUG (AUS)).


10. Hidden Dragon Doomben Roses
 17th May 2008. DOOM. 2020m $176,100 (Group 3 - Good) 2:05.50

1. HEAVENLY GLOW 3m R THOMPSON 55.5kg (SPINNING WORLD (USA) - STARSPHERE (AUS) (CELESTIAL BOUNTY (IRE))) ALLAN DENHAM then came   2. PENTACITY 3m (PENTIRE (GB) - INSISTANT (NZ)),   3. MISS MAREN 3m (STRAVINSKY (USA) - DEEBEE LADY (NZ)).


11. Darley Btc Sprint
 17th May 2008. DOOM. 1350m $126,100 (Group 3 - Good) 1:18.26

1. HELIDECK 4g R MC MAHON 55.0kg (IGLESIA (AUS) - WHIRLY BIRD (NZ) (PRINCE SALIERI (AUS))) BRETT CAVANOUGH then came   2. ABSOLUT GLAM 3m (SNOWLAND (AUS) - PINE AWAY (USA)),   3. MR HORNBLOWER 6g (ADMIRALTY (USA) - ANIKA JOY (AUS)).


12. Lyndhurst Stud Btc Classic
 17th May 2008. DOOM. 1350m $126,100 (Group 3 - Good) 1:19.25

1. EL CAMBIO 3g C W BROWN 56.5kg (COMMANDS (AUS) - CHAPARRA (AUS) (CANNY LAD (AUS))) PETER SNOWDEN then came   2. MR UNFORGETTABLE 3g (RUBITON (AUS) - LA MARAMA (AUS)),   3. DIPLOMATIC FORCE 3g (OAMARU FORCE (AUS) - TALK IT OVER (AUS)).


13. Riverview Hotel Chairman's Hcp
 10th May 2008. DOOM. 2020m $101,100 (Group 3 - Good) 2:04.59

1. FULMONTI 5g R MC MAHON 53.0kg (MONTJEU (IRE) - GROSVENOR'S PRIDE (NZ) (GROSVENOR (NZ))) CHRIS JORDAN then came   2. DIAMONDSONDINSIDE 5g (IGLESIA (AUS) - PRECIOUS PEARL (AUS)),   3. LEGENDARY MAN 6g (SHOVHOG (AUS) - FRESH FEELING (AUS)).


14. Mitty's - Doomben Classic
 10th May 2008. DOOM. 1615m $126,100 (Group 3 - Good) 1:37.53

1. PEPPERWOOD 3g G COLLESS 56.5kg (EASY ROCKING (AUS) - RHIANNA LOUISE (AUS) (WOODMAN (USA))) LIAM BIRCHLEY then came   2. MY JOLIENE 3m (ADMIRALTY (USA) - DEL MONTE (AUS)),   3. FORMULA ONE RACER 3h (ANABAA (USA) - PRIMROSE SANDS (NZ)).


15. R A Lee Stakes
 10th May 2008. MORP. 1600m $170,300 (Group 3 - Good) 1:38.20

1. AUTUMN JEUNEY 4m D DUNN 53.0kg (JEUNE (GB) - AUTUMN MOMENTS (AUS) (AT TALAQ (USA))) MICHAEL O'LEARY then came   2. BEAUTY FOREVER 3g (ORPEN (USA) - GOLDEN VANITY (AUS)),   3. PEACEMAKER 4h (BRIEF TRUCE (USA) - POET'S BREEZE (AUS)).


16. Gold Coast Guineas
 3rd May 2008. GCST. 1200m $126,400 (Group 3 - Good) 1:07.95

1. EL CAMBIO 3g R M QUINN 56.5kg (COMMANDS (AUS) - CHAPARRA (AUS) (CANNY LAD (AUS))) PETER SNOWDEN then came   2. XAARDANTE 3h (XAAR (GB) - PEDANTE (AUS)),   3. HEART OF THE CITI 3g (SHOW A HEART (AUS) - CITICHY (AUS)).


17. Frank Packer Plate
 3rd May 2008. RAND. 2000m $125,400 (Group 3 - Dead) 2:05.26

1. ROCKWOOD 3g N RAWILLER 56.5kg (ROCK OF GIBRALTAR (IRE) - FOXWOOD (NZ) (CENTAINE (AUS))) MS G WATERHOUSE then came   2. MOATIZE 3g (DANEHILL DANCER (IRE) - SHEZABEEL (NZ)),   3. IMVULA 3g (ROCK OF GIBRALTAR (IRE) - AFRICAN RAIN (AUS)).


18. Coca-Cola Canterbury Gold Cup
 3rd May 2008. RICC. 2000m $75,690 (Group 3 - Heavy) 2:11.76

1. FLIGHT POINT 6g L G INNES 59.0kg (PINS (AUS) - FLIGHT TO FORTUNE (NZ) (RANDOM CHANCE (NZ))) BRIAN & SHANE ANDERTON then came   2. BALMUSE 8g (LORD BALLINA (AUS) - MUSING (GB)),   3. O'REILLY ROSE 4m (O'REILLY (NZ) - ROSE WORLD (NZ)).


19. First Sovereign Rotorua Cup
 3rd May 2008. TAUR. 2170m $123,000 (Group 3 - Slow) 2:14.59

1. KATY KEEN 4m V A COLGAN 56.5kg (ZORRO'S LAD (AUS) - TANGELO (NZ) (EXPLODING PROSPECT (USA))) STUART MANNING then came   2. ALTESINO 5m (MORE THAN READY (USA) - MARANESS (AUS)),   3. SHINING LIGHT 4m (STAR WAY (GB) - NUCCINA (IRE)).


20. Bacardi South Pacific Classic
 30th April 2008. RAND. 1400m $120,000 (Group 3 - Slow) 1:24.11

1. ROYAL DISCRETION 3g N RAWILLER 56.5kg (ROYAL ACADEMY (USA) - DISCRETION (AUS) (CANNY LAD (AUS))) MS G WATERHOUSE then came   2. TURFFONTEIN 3h (JOHANNESBURG (USA) - SPIRIT OF GRACE (AUS)),   3. CIGAR ROYALE 3g (BEAUTIFUL CROWN (USA) - ROYAL MAGENTA (AUS)).



1   2   3   4   5   6  Next >>