[close]

The Breeding side of the industry just continues to expand and the reach of the Australian thoroughbred is untapped. We have a section of the site devoted entirely to Breeding aspects of racing.

There are News articles, Briefs on studs, stallions, important siblings, upcoming Sales, Bloodstock companies and statistics available about all of them.

On top of this we have both New Zealand and International sections specific for those markets. You can check out Sibling Reports and Stakes Race Results going back over a decade using the interactive databases on offer.

Group Racing

1. Slickpix Bletchingly Stakes
 26th July 2014. CAUL. 1200m $150,750 (Group 3 - Dead) 1:10.69

1. THIAMANDI 3m M RODD 56kg (STREET BOSS (USA) - COUNTRY CLASS (NZ) (WOODBOROUGH (USA))) LLOYD KENNEWELL then came   2. GIG 5m (COMMANDS (AUS) - BUSKING (AUS)),   3. NEAREST TO PIN 4g (GOLDEN LAKE (AUS) - PRINCESS TAYLAH (AUS)).


2. Sir John Monash Stakes
 5th July 2014. CAUL. 1100m $135,500 (Group 3 - Slow) 1:05.25

1. LORD OF THE SKY 3h D DUNN 58kg (DANERICH (AUS) - PRINCESS ABASSI (AUS) (ABASSI (AUS))) ROBBIE LAING then came   2. LE BONSIR 6g (CHOISIR (AUS) - LA BELLA DAME (AUS)),   3. RIZIZ 5g (ZARIZ (AUS) - PRIYA (AUS)).


3. XXXX Sunshine Coast Guineas
 28th June 2014. CDRA. 1600m $125,000 (Group 3 - Good) 1:35.93

1. HOPFGARTEN 3g D J BROWNE 57kg (MOSSMAN (AUS) - BLACK TOURMALINE (NZ) (O'REILLY (NZ))) ROBERT HEATHCOTE then came   2. MISS HUSSON 3m (HUSSON (ARG) - VIRGIN SNOW (AUS)),   3. FAST ARROW 3g (LION HEART (USA) - THE SPEAR (AUS)).


4. Strickland Stakes
 28th June 2014. BLMT. 2000m $126,100 (Group 3 - Good) 2:08.98

1. FANCY FEET 4m B PARNHAM 57kg (FATH (USA) - COLOURBAND (AUS) (SPECTRUM (IRE))) SHANE QUILTY then came   2. RANGER 7g (TESTA ROSSA (AUS) - MARRICH BAY (AUS)),   3. BRIDGESTONE 7g (PENTIRE (GB) - GOLDEN DAWN (NZ)).


5. W.J. Healy Stakes
 21st June 2014. E FM. 1200m $176,500 (Group 3 - Dead) 1:09.35

1. BIG MONEY 4g R THOMPSON 54kg (CHOISIR (AUS) - LYN'S MONEY (AUS) (HUMAM (IRE))) RODNEY NORTHAM then came   2. CAPE KIDNAPPERS 6g (COMMANDS (AUS) - KIDNAPPER (AUS)),   3. SEEKING MORE 4g (SEQUALO (AUS) - CONISTON LASS (AUS)).


6. Carlton Draught Tatt's Cup
 21st June 2014. E FM. 2200m $205,000 (Group 3 - Dead) 2:17.73

1. THE INVENTOR 5g MS T HARRISON 54kg (DANASINGA (AUS) - INVENTIONS (AUS) (TIMBER COUNTRY (USA))) BEVAN LAMING then came   2. WISH COME TRUE 4g (AUSSIE RULES (USA) - TIBOUCHINA (IRE)),   3. PRETTY PINS 5m (PINS (AUS) - LUNA TUDOR (AUS)).


7. Hyperion Stakes
 14th June 2014. BLMT. 1600m $126,100 (Group 3 - Good) 1:39.77

1. ELITE BELLE 5m W PIKE 57kg (CANNY LAD (AUS) - MISSISSIPPI BELLE (AUS) (MAROONED (GB))) GRANT WILLIAMS then came   2. RANGER 7g (TESTA ROSSA (AUS) - MARRICH BAY (AUS)),   3. GRAND NIRVANA 8g (SCENIC (IRE) - PARADISE PARK (AUS)).


8. Belmont Sprint (Bm94+)
 31st May 2014. BLMT. 1400m $126,100 (Group 3 - Dead) 1:25.80

1. ELITE BELLE 5m W PIKE 54kg (CANNY LAD (AUS) - MISSISSIPPI BELLE (AUS) (MAROONED (GB))) GRANT WILLIAMS then came   2. KALAHAAR 5g (CHOISIR (AUS) - KALATIARA (AUS)),   3. CHECKPOINT 5g (SNITZEL (AUS) - KELCHECK (AUS)).


9. Programmed Lord Mayor's Cup
 24th May 2014. DOOM. 1615m $126,100 (Group 3 - Good) 1:35.70

1. ANGEL OF MERCY 5m TIMOTHY BELL 57kg (HUSSONET (USA) - PIETA (AUS) (CLAY HERO (AUS))) GERALD RYAN then came   2. WISTFUL 4m (TIGER HILL (IRE) - ANGALREEM (USA)),   3. CAMEO 4m (SHAMARDAL (USA) - PORTRAIT OF A LADY (USA)).


10. Glenlogan Park Stakes
 24th May 2014. DOOM. 1350m $151,100 (Group 3 - Good) 1:18.40

1. SRIKANDI 3m G BOSS 57kg (DUBAWI (IRE) - RAINING (AUS) (HURRICANE SKY (AUS))) CIARON MAHER then came   2. BELLE DE COEUR 4m (SHOW A HEART (AUS) - HARMONY HALL (NZ)),   3. PLATINUM ROCKER 6m (LOVE A DANE (AUS) - PLATINUM STRIP (AUS)).


11. Mullins Lawyers Grand Prix Stk
 24th May 2014. DOOM. 2200m $151,100 (Group 3 - Good) 2:14.47

1. VILANOVA 3g N RAWILLER 57kg (COMMANDS (AUS) - OUR VALPOLICELLA (NZ) (RED RANSOM (USA))) CHRIS WALLER then came   2. PINSTRIPE LANE 3g (PINS (AUS) - SINGASONG (NZ)),   3. RUDY 3g (RED DAZZLER (AUS) - GO ON NOW GO (AUS)).


12. Channel 7 Premier's Cup
 24th May 2014. DOOM. 2200m $126,100 (Group 3 - Good) 2:13.37

1. ZEPHYRON 5g G BOSS 54kg (ZABEEL (NZ) - DIAMOND LIKE (AUS) (DANEHILL (USA))) MICHAEL & WAYNE & JOHN HAWKES then came   2. PRECEDENCE 8g (ZABEEL (NZ) - KOWTOW (USA)),   3. PRETTY PINS 5m (PINS (AUS) - LUNA TUDOR (AUS)).


13. Del Basso Smallgoods Roma Cup
 17th May 2014. BLMT. 1200m $126,100 (Group 3 - Good) 1:11.23

1. MAGNIFISIO 4m J BROWN 56.5kg (MAGNUS (AUS) - IFESTIO (AUS) (KEY BUSINESS (AUS))) JIM P TAYLOR then came   2. ELITE BELLE 5m (CANNY LAD (AUS) - MISSISSIPPI BELLE (AUS)),   3. CHECKPOINT 5g (SNITZEL (AUS) - KELCHECK (AUS)).


14. Darley Brc Sprint
 17th May 2014. DOOM. 1350m $125,000 (Group 3 - Dead) 1:19.61

1. RIVER LAD 6g TIMOTHY BELL 57.5kg (TOP ECHELON (AUS) - IKEYMO (AUS) (CANNY LAD (AUS))) NATALIE MCCALL then came   2. BENNY'S BUTTONS 6g (REFUSE TO BEND (IRE) - STOLEN BEAUTY (AUS)),   3. FIRE UP FIFI 6m (BRADBURY'S LUCK (AUS) - MANICURED (AUS)).


15. Ascend Sales Fred Best Classic
 17th May 2014. DOOM. 1350m $126,100 (Group 3 - Dead) 1:19.23

1. HAVANA 3g L NOLEN 57kg (STARCRAFT (NZ) - TOP CUBAN (AUS) (ANABAA (USA))) PAUL MESSARA then came   2. INTO THE RED 3g (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - RED SEQUIN (AUS)),   3. DOTHRAKI 3g (MOSSMAN (AUS) - VOLANTIS (AUS)).


16. Coolmore Dark Jewel Classic
 17th May 2014. SCNE. 1400m $202,100 (Group 3 - Good) 1:22.68

1. SEASIDE 4m K MCEVOY 55kg (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - LIVING SPIRIT (AUS) (HENNESSY (USA))) JOHN O'SHEA then came   2. AEROBATICS 5m (EXCEED AND EXCEL (AUS) - GRILSE (USA)),   3. MYAMIRA 5m (BEAUTIFUL CROWN (USA) - SIMMYSUE (AUS)).


17. Darley National Stakes
 10th May 2014. MORP. 1200m $115,220 (Group 3 - Heavy) 1:13.01

1. MOONOVERMANHATTAN 2g D OLIVER 56kg (MANHATTAN RAIN (AUS) - LUNASPUR (AUS) (FLYING SPUR (AUS))) MICK PRICE then came   2. NOT A HAPPY CAMPER 2m (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - HAPPY CAMPER (AUS)),   3. SWEET AND SPEEDY 2m (STREET CRY (IRE) - SPEEDY NATALIE (AUS)).


18. Fillies Classic
 10th May 2014. MORP. 2500m $115,250 (Group 3 - Slow) 2:43.80

1. REZONED 3m M J ZAHRA 56kg (ZABEEL (NZ) - BETTER ALTERNATIVE (AUS) (FLYING SPUR (AUS))) ROBERT SMERDON then came   2. NAVAJO RUN 3m (HIGH CHAPARRAL (IRE) - JUSTA BABE (AUS)),   3. EVERY FAITH 3m (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - ZEPHYRIA (NZ)).


19. Chairman's Hcp
 10th May 2014. DOOM. 2000m $126,100 (Group 3 - Good) 2:02.90

1. PRETTY PINS 5m R WIGGINS 54kg (PINS (AUS) - LUNA TUDOR (AUS) (MILITARY PLUME (NZ))) JOHN P THOMPSON then came   2. DANCHAI 5g (AUTHORIZED (IRE) - SCARLET EMPIRE (IRE)),   3. BRAVE ALI 7g (O'REILLY (NZ) - KNOCKMEOUT (NZ)).


20. Mittys Rough Habit Plate
 10th May 2014. DOOM. 2000m $126,100 (Group 3 - Good) 2:03.17

1. AMEXED 3g M RODD 57kg (PENTIRE (GB) - DANEX (NZ) (DANASINGA (AUS))) TONY GOLLAN then came   2. TELEPATHIC 3m (MOSSMAN (AUS) - TELEPATHY (AUS)),   3. GLORIOUS LAD 3g (FALKIRK (NZ) - LUSCIOUS LASS (NZ)).



1   2   3   4   5   6   7   8   9  Next >>