[close]

The Breeding side of the industry just continues to expand and the reach of the Australian thoroughbred is untapped. We have a section of the site devoted entirely to Breeding aspects of racing.

There are News articles, Briefs on studs, stallions, important siblings, upcoming Sales, Bloodstock companies and statistics available about all of them.

On top of this we have both New Zealand and International sections specific for those markets. You can check out Sibling Reports and Stakes Race Results going back over a decade using the interactive databases on offer.

Group Racing

1. M&J Chickens National Stakes
 18th May 2019. MORP. 1200m $150,000 (Group 3 - Good) 1:09.91

1. LI'L KONTRA 2f D DUNN 55.5kg (KRUPT (AUS) - LI'L CASHY (AUS) (KELTRICE (AUS))) RYAN BALFOUR then came   2. ABSOLUTE FLIRT 2f (STRATUM (AUS) - BISUTTI (AUS)),   3. XILONG 2f (DEEP FIELD (AUS) - PANE IN THE GLASS (AUS)).


2. Dominant Queens Cup
 18th May 2019. MORP. 2500m $120,000 (Group 3 - Good) 2:38.41

1. VALAC 7g C WILLIAMS 54.5kg (DARK ANGEL (IRE) - POLISHED GEM (IRE) (DANEHILL (USA))) D & B HAYES & T DABERNIG then came   2. SOPRESSA 4m (SO YOU THINK (NZ) - HIDDEN STRINGS (AUS)),   3. MELI MELO 5m (AUTHORIZED (IRE) - SAJEUNE (AUS)).


3. Tab Sa Classic
 18th May 2019. MORP. 2500m $175,600 (Group 3 - Good) 2:39.63

1. MOOR GAIT 3f D W STACKHOUSE 56kg (FIORENTE (IRE) - L'INQUISITOR (AUS) (BLACKFRIARS (AUS))) ANDREW NOBLET then came   2. MISS MOANA 3f (UNCLE MO (USA) - CORAL REEF (AUS)),   3. SKYWAY STAR 3f (AMERICAIN (USA) - LORNA'S LASS (AUS)).


4. Brc Sprint
 18th May 2019. DOOM. 1350m $140,000 (Group 3 - Good) 1:18.98

1. TYZONE 5g B SHINN 57.5kg (WRITTEN TYCOON (AUS) - REZONET (AUS) (HUSSONET (USA))) TOBY EDMONDS then came   2. VIOLATE 5g (SEBRING (AUS) - SHANTHA'S GIRL (AUS)),   3. I'M A RIPPA 5g (LOVE CONQUERS ALL (AUS) - DERIPPA (AUS)).


5. Robert/Fay Gerard R A Lee Stks
 18th May 2019. MORP. 1600m $175,575 (Group 3 - Good) 1:37.22

1. FASTNET TEMPEST 6g A MALLYON 55.5kg (FASTNET ROCK (AUS) - DAME BLANCHE (IRE) (BE MY GUEST (USA))) D & B HAYES & T DABERNIG then came   2. WAGING WAR 5g (REBEL RAIDER (AUS) - FARTOO FLASHY (AUS)),   3. BROWN BEN 6g (BIG BROWN (USA) - INNISHBEG (AUS)).


6. Tab Proud Miss Stakes
 18th May 2019. MORP. 1200m $150,475 (Group 3 - Good) 1:09.73

1. LADY COSMOLOGY 3f L CURRIE 55kg (UNIVERSAL RULER (AUS) - OUT SPOKEN LADY (AUS) (GALILEO (IRE))) SIMON A MILLER then came   2. MISS VIXEN 4m (FOXWEDGE (AUS) - KIRVINSKY (NZ)),   3. LADY OF CREBILLY 4m (CHOISIR (AUS) - ANTRIM'S LEGEND (USA)).


7. D'Orsogna Family-Roma Cup
 18th May 2019. ASCT. 1200m $150,000 (Group 3 - Good) 1:10.64

1. VITAL SILVER 5g P HALL 58.5kg (WANTED (AUS) - VINTAGE SILVER (AUS) (MAROONED (GB))) DANIEL & BEN PEARCE then came   2. GALAXY STAR 6m (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - GALAXY QUEEN (AUS)),   3. GREAT SHOT 6g (MAGNUS (AUS) - SATIN COVERS (AUS)).


8. Tab Sa Sires' Produce Stakes
 11th May 2019. MPK. 1400m $150,000 (Group 3 - Slow) 1:24.45

1. SHE SHAO FLY 2f D DUNN 55.5kg (EPAULETTE (AUS) - SHAO SHAO (AUS) (SHINKO FOREST (IRE))) TONY MCEVOY then came   2. HINCHPIN 2g (HINCHINBROOK (AUS) - AROHA CAT (AUS)),   3. BARCALI 2c (ZOUSTAR (AUS) - AND ROCK (AUS)).


9. Rotorua Cup
 11th May 2019. ARAW. 2200m $70,000 (Group 3 - Slow) 2:17.35

1. ZACADA 6g J K RIDDELL 60kg (ZABEEL (NZ) - LACADA (AUS) (GIANT'S CAUSEWAY (USA))) M BAKER then came   2. GOBSTOPPER 6g (TAVISTOCK (NZ) - BAGALOLLIES (AUS)),   3. ARTISTE 5m (MASTERCRAFTSMAN (IRE) - MAIDJEU (NZ)).


10. Rotorua Stakes
 11th May 2019. ARAW. 1400m $66,040 (Group 3 - Slow) 1:25.86

1. SLEEPING BEAUTY 6m C J GRYLLS 57kg (RIP VAN WINKLE (IRE) - KAILEY PRINCESS (AUS) (DANEHILL (USA))) LANCE O'SULLIVAN & ANDREW SCOTT then came   2. TE TORO PEARL 4m (BULLBARS (AUS) - TE TORO LASS (NZ)),   3. DONNA ANNE BILLY 6m (TAVISTOCK (NZ) - SHINKO BAY (NZ)).


11. Rough Habit Plate
 11th May 2019. DOOM. 2000m $140,000 (Group 3 - Good) 2:02.57

1. PURPLE SECTOR 3c B SHINN 57kg (PINS (AUS) - EDEN VALLEY (NZ) (ZABEEL (NZ))) JOHN P THOMPSON then came   2. A MAN TO MATCH 3g (HIGH CHAPARRAL (IRE) - PREGRADA (AUS)),   3. DEALMAKER 3c (DUNDEEL (NZ) - SPORT CHIC (AUS)).


12. Dark Jewel Classic
 11th May 2019. SCNE. 1400m $182,100 (Group 3 - Good) 1:22.63

1. CON TE PARTIRO 5m SAM CLIPPERTON 55kg (SCAT DADDY (USA) - TEMPLE STREET (USA) (STREET CRY (IRE))) G WATERHOUSE & A BOTT then came   2. SAVATIANO 4m (STREET CRY (IRE) - RETSINA (AUS)),   3. ORGANZA 4m (STREET CRY (IRE) - MOUSSELINE (AUS)).


13. Chairman's Hcp
 11th May 2019. DOOM. 2000m $140,000 (Group 3 - Good) 2:03.79

1. LE JUGE 6g R FRADD 54kg (DANSILI (GB) - MAMBO LIGHT (USA) (KINGMAMBO (USA))) CHRIS WALLER then came   2. IGRAINE 6m (GALILEO (IRE) - IOTA (GER)),   3. HARIPOUR 5g (SHAMARDAL (USA) - HAZARIYA (IRE)).


14. Northam Stakes
 5th May 2019. NTHM. 1100m $151,100 (Group 3 - Good) 1:01.20

1. ROCK MAGIC 9g JARRAD NOSKE 58.5kg (REDOUTE'S CHOICE (AUS) - ROCKABUBBLE (AUS) (BUBBLE GUM FELLOW (JPN))) CHRIS GANGEMI then came   2. ELECTRIC LIGHT 4m (VITAL EQUINE (IRE) - CANDLE SMOKE (AUS)),   3. DURENDAL 7g (MEDAGLIA D'ORO (USA) - RAZOR BLADE (AUS)).


15. Tab Ken Russell Mem. Classic
 4th May 2019. GCST. 1200m $140,000 (Group 3 - Heavy) 1:13.10

1. STRONGER 2c B SHINN 57kg (NOT A SINGLE DOUBT (AUS) - STAR PUPIL (AUS) (STARCRAFT (NZ))) P & P SNOWDEN then came   2. ACCESSION 2c (BRAZEN BEAU (AUS) - READY AS ELLE (AUS)),   3. TAKE TEA 2f (TESTA ROSSA (AUS) - TRAMONTANA LASS (AUS)).


16. D C McKay Stakes
 4th May 2019. MORP. 1100m $150,725 (Group 3 - Slow) 1:03.64

1. DESPATCH 4g BAREND VORSTER 55kg (WRITTEN TYCOON (AUS) - ZOCCOLETTA (AUS) (FASLIYEV (USA))) TONY MCEVOY then came   2. ZALMONA 5g (GOOD JOURNEY (USA) - ROMANDRAMA (AUS)),   3. HAUNTED 4g (LONHRO (AUS) - SEANCES (AUS)).


17. Brandons Gold Coast Guineas
 4th May 2019. GCST. 1200m $140,000 (Group 3 - Heavy) 1:14.89

1. PENNINO 3f MATTHEW MC GILLIVRAY 55kg (EASY ROCKING (AUS) - ALPHA GIRL (AUS) (CLANG (AUS))) DARRYL HANSEN then came   2. DEFENCE MISSILE 3g (LOVE CONQUERS ALL (AUS) - ZEKEZA (AUS)),   3. MILLION 3f (EPAULETTE (AUS) - WARRIOR GIRL (AUS)).


18. T Howe Printing Breeder's Stks
 27th April 2019. MORP. 1200m $120,500 (Group 3 - Good) 1:10.82

1. KOOWEERUP 2f JAMIE KAH 55.5kg (MORE THAN READY (USA) - ALLEZ WONDER (AUS) (REDOUTE'S CHOICE (AUS))) C MAHER & D EUSTACE then came   2. MEMPHIS ROCK 2c (FASTNET ROCK (AUS) - HIPS DON'T LIE (NZ)),   3. SHE SHAO FLY 2f (EPAULETTE (AUS) - SHAO SHAO (AUS)).


19. Killahy Eq. Hawkesbury Crown
 27th April 2019. HAWK. 1300m $176,750 (Group 3 - Good) 1:15.43

1. IRITHEA 5m J PARR 56kg (SNITZEL (AUS) - KIROVSKAYA (AUS) (FRENCH DEPUTY (USA))) BJORN BAKER then came   2. MULTAJA 3f (MEDAGLIA D'ORO (USA) - SHELTERS (AUS)),   3. MANICURE 4m (EXCEED AND EXCEL (AUS) - TRIM (AUS)).


20. Fujitsu Gen. Gunsynd Classic
 27th April 2019. E FM. 1600m $140,000 (Group 3 - Good) 1:36.63

1. GEM SONG 3c B SHINN 57kg (YOUR SONG (AUS) - BEAUTIFUL GEM (AUS) (PEINTRE CELEBRE (USA))) KRIS LEES then came   2. STARKERS 3g (LOVE CONQUERS ALL (AUS) - NUDE MODEL (AUS)),   3. BELLE ROC 3f (RIP VAN WINKLE (IRE) - CAP EDEN ROC (AUS)).



1   2   3   4   5   6   7   8   9  Next >>