RACEDAY TRANSCRIPTION SERVICE

April 30th
Eagle Farm - Queensland Guineas Day

Race 1 - Treasury Brisbane Open Handicap (Handicap - 1825m)
Race 2 - Treasury Brisbane Benchmark 75 Handicap (BM75 Handicap - 1825m)
Race 3 - Treasury Brisbane 3yo Quality Handicap (3yo Quality - 1300m)
Race 4 - Treasury Brisbane Benchmark 85 Handicap (BM85 Handicap - 1600m)
Race 5 - Listed - Treasury Brisbane Dalrello Stakes (2yo SW - 1000m)
Race 6 - Treasury Brisbane Class 3 Plate (Class 3 SW - 1200m)
Race 7 - Group 2 - Treasury Brisbane Queensland Guineas (3yo SW - 1600m)
Race 8 - Group 2 - TAB Victory Stakes (WFA - 1200m)
Race 9 - Treasury Brisbane Class 6 Plate (Class 6 SW - 1400m)

May 7th
Gold Coast - AD Hollindale Stakes Day

Race 1 - Play Gold Coast Benchmark 78 Handicap (BM78 Handicap - 1400m)
Race 2 - Accurate Road Profiling Bat Out Of Hell (Quality - 900m)
Race 3 - XXXX Gold Coast Cup (Quality - 2400m)
Race 4 - Group 3 - TAB Ken Russell Memorial Classic (2yo SW - 1200m)
Race 5 - Listed - Attwood Marshall Lawyers Silk Stocking (F&M Quality - 1400m)
Race 6 - Listed - Johnnie Walker Gold Coast Bracelet (3yo F SW - 1800m)
Race 7 - Group 3 - Brandons Gold Coast Guineas (3yo SW - 1200m)
Race 8 - Group 2 - TAB A.D. Hollindale Stakes (WFA - 1800m)
Race 9 - Listed - Australian Turf Club Trophy (Quality - 1200m)

May 14th
Eagle Farm - Doomben 10,000 Day

Race 1 - TAB Class 6 Plate (Class 6 SW - 1000m)
Race 2 - Listed - Channel 7 Members’ Handicap (Quality - 1600m)
Race 3 - Group 3 - JRA Chairman’s Handicap (Quality - 2143m)
Race 4 - Stradbroke Calcutta 3yo Plate (3yo SW - 1400m)
Race 5 - Group 2 - Spirit Of Boom Classic (2yo SW - 1200m)
Race 6 - Listed - Magic Millions Bright Shadow (F&M Quality - 1200m)
Race 7 - Group 3 - Drinkwise Rough Habit Plate (3yo SW - 2143m)
Race 8 - Group 1 - TAB Doomben 10,000 (3yo+ WFA - 1200m)
Race 9 - Bundaberg Rum Benchmark 85 Handicap (BM85 Handicap - 1400m)

May 28th
Eagle Farm - Queensland Derby Day

Race 1 - Group 2 - ANZ Bloodstock News The Roses (3yo F SW - 2100m)
Race 2 - Group 3 - Living Turf Premier’s Cup (Quality - 2400m)
Race 3 - Group 3 - Sky Racing Lord Mayor’s Cup (3yo+ SW&P - 1800m)
Race 4 - Group 2 - XXXX BRC Sires’ Produce Stakes (2yo SW - 1400m)
Race 5 - Group 1 - XXXX Doomben Cup (WFA - 2100m)
Race 6 - Group 3 - Mullins Lawyers Fred Best Classic (3yo SW - 1400m)
Race 7 - Group 3 - TAB BRC Sprint (Quality - 1300m)
Race 8 - Group 1 - Moet & Chandon Queensland Derby (3yo SW - 2400m)
Race 9 - Group 1 - TAB Kingsford-Smith Cup (3yo+ WFA - 1300m)
Race 10 - Listed - Magic Millions Helen Coughlan Stakes (3yo+ F&M SW&P - 1200m)

June 4th
Eagle Farm - Queensland Oaks Day

Race 1 - LED Super Screens Benchmark 85 Handicap (BM85 Handicap - 1800m)
Race 2 - TAB Class 6 Handicap (Class 6 Handicap - 1400m)
Race 3 - Listed - Treasury Brisbane The Phoenix (2yo SW - 1500m)
Race 4 - Listed - City Property Services Bill Carter Stakes (2yo F SW - 1200m)
Race 5 - Listed - Madame Sass Lightning Handicap (Quality - 1000m)
Race 6 - Magic Millions National Classic (3yo+ F&M WFA - 1600m)
Race 7 - Listed - Nuturf Spear Chief Handicap (Quality - 1500m)
Race 8 - Group 2 - Ascot Green Moreton Cup (3yo+ SW&P - 1200m)
Race 9 - Group 1 - Channel 7 Queensland Oaks (3yo F SW - 2200m)
Race 10 - Listed - Nova 106.9 Queensland Day Stakes (3yo SW - 1200m)

June 11th
Eagle Farm - Stradbroke Day

Race 1 - Listed - Nova 106.9 Oxlade Stakes (2yo SW - 1300m)
Race 2 - Listed - RadioTAB The Wayne Wilson (3yo+ WFA - 1600m)
Race 3 - Group 2 - XXXX Brisbane Cup (Quality - 3200m)
Race 4 - Group 3 - Channel 7 Gunsynd Classic (3yo SW - 1600m)
Race 5 - Listed - Maker’s Mark Hinkler Handicap (Quality - 1200m)
Race 6 - Group 2 - Sky Racing Q22 (3yo+ WFA - 2200m)
Race 7 - Group 1 - Treasury Brisbane J.J. Atkins (2yo SW - 1600m)
Race 8 - Group 1 - TAB Stradbroke Handicap (3yo+ Handicap - 1400m)
Race 9 - Group 2 - Magic Millions Dane Ripper Stakes (3yo+ F&M SW&P - 1300m)

June 18th
Ipswich - Ipswich Cup Day

Race 1 - Sirromet Wines Bundamba Plate QTIS 2yo Handicap (2yo Handicap - 1200m)
Race 2 - Schweppes T.L. Cooney (3yo SW - 1350m)
Race 3 - Channel Seven Provincial Stayers Final Benchmark 78 Handicap (BM78 Handicap - 2500m)
Race 4 - Great Northern Ipswich Mile 1MW Handicap (1MWLY Handicap - 1666m)
Race 5 - River 949FM Class 6 Handicap (Class 6 Handicap - 1100m)
Race 6 - Ray White Ipswich QTIS 3yo Handicap (3yo Handicap - 1100m)
Race 7 - Listed - TAB Ipswich Cup (Quality - 2150m)
Race 8 - Listed - City Of Ipswich Eye Liner Stakes (Quality - 1350m)
Race 9 - Listed - Kingsley Lawson Lawyers Gai Waterhouse Classic (F&M Quality - 1200m)

June 25th
Eagle Farm - Tattersall's Tiara Day

Race 1 - The Conservatory at Tattersall’s Class 3 Handicap (Class 3 Handicap - 1600m)
Race 2 - Impressu Print Group BM78 Handicap (BM78 Handicap - 1200m)
Race 3 - Listed - 97.3FM Tattersall’s Gold Crown (3yo+ F&M SW&P - 2150m)
Race 4 - Group 3 - Tattersall’s Cup (3yo+ SW&P - 2418m)
Race 5 - 2022 Battle Of The Bush (Final) (NMWLY Quality - 1200m)
Race 6 - Edward Street Brisbane 3yo Fillies (3yo F SW - 1200m)
Race 7 - Listed - Tattersall’s Life Members Stakes (2yo SW - 1400m)
Race 8 - Group 1 - Sky Racing Tattersall’s Tiara (F&M WFA - 1400m)
Race 9 - Group 3 - Eureka Stud W.J. Healy Stakes (Quality - 1200m)

July 2nd
Sunshine Coast - Caloundra Cup Day

Group 3 - Winx Guineas (3yo SW - 1600m)
Listed - Caloundra Cup (Quality - 2400m)
Listed - TAB Glasshouse Handicap (Quality - 1400m)