Racing Victoria 2022
Raceday Media Information Service

May 14th - Flemington
Andrew Ramsden Race Day

Race 1 - Next Generation Sprinters Series Heat 1 (2yo SW&P - 1100m)
Race 2 - Flemington Fillies Sprint (3yo F BM78 Handicap - 1100m)
Race 3 - Mahogany Challenge Series Heat 2 (3yo Handicap - 1700m)
Race 4 - Leilani Series Heat 1 (F&M BM78 Handicap - 1400m)
Race 5 - 2022 Lexus Melbourne Cup Tour Handicap (BM78 Handicap - 1600m)
Race 6 - Silver Bowl Series Heat 1 (3yo Handicap - 1400m)
Race 7 - Listed - Lexus Andrew Ramsden (3/4/5yo SW - 2800m)
Race 8 - VRC-CRV Winter Championship Series Heat 1 (BM100 Handicap - 1400m)
Race 9 - Santa Ana Lane Sprint Series Heat 2 (BM84 Handicap - 1000m)

May 7th - Caulfield
Caulfield Race Day

Race 1 - Thomas North Handicap (2yo Handicap - 1200m)
Race 2 - Selangor Turf Club Handicap (3yo+ F&M BM78 Handicap - 1600m)
Race 3 - JRA Handicap (3yo+ F&M BM78 Handicap - 1100m)
Race 4 - Rod Fenwick Handicap (BM78 Handicap - 1200m)
Race 5 - Ian Miller Handicap (BM100 Handicap - 1100m)
Race 6 - Darren Gauci Handicap (3yo Handicap - 1200m)
Race 7 - Take It To The Neds Level Handicap (BM100 Handicap - 1600m)
Race 8 - Magic Millions National Sale (3yo Handicap - 2000m)
Race 9 - Alex Butcher Memorial Trophy (BM100 Handicap - 2000m)

May 5th - Warrnambool
Warrnambool Carnival Day 3

Race 1 - Hammonds Paints Champion Novice Hurdle (SW&P Hurdle - 3200m)
Race 2 - TAB Super Vobis Three-Years BM70 Handicap (3yo BM70 Handicap - 1400m)
Race 3 - The Standard BM78 Handicap (BM78 Handicap - 1100m)
Race 4 - Catanach’s Jewellers F&M BM70 Handicap (3yo+ F&M BM70 Handicap - 1400m)
Race 5 - Ludeman Real Estate BM64 Handicap (3yo+ BM64 Handicap - 2000m)
Race 6 - Evergreen Turf Neville Wilson Series Final (BM70 Handicap - 1700m)
Race 7 - Waterfront living by Lyndoch Living Grand Annual Steeplechase (Handicap Steeplechase - 5500m)
Race 8 - KIA Handicap (Handicap - 1400m)
Race 9 - Listed - Sungold Milk Warrnambool Cup (Handicap - 2350m)
Race 10 - No Fuss Event Hire BM64 Handicap (BM64 Handicap - 1300m)

May 4th - Warrnambool
Warrnambool Carnival Day 2

Race 1 - Warrnambool City Volkswagen 2yo Handicap (2yo Handicap - 1200m)
Race 2 - Western District Electrical Services Maiden Plate (Maiden SW - 1400m)
Race 3 - Bottle-O Warrnambool 3yo Maiden Plate (3yo Maiden SW - 1700m)
Race 4 - Warrnambool Greyhound Cup Tonight Maiden Plate (4yo+ Maiden SW - 1700m)
Race 5 - Decron Dunroe BM120 Steeplechase (3yo+ BM120 Handicap Steeplechase - 3450m)
Race 6 - Sovereign Resort Galleywood Hurdle (SW&P Hurdle - 3200m)
Race 7 - Sinclair Wilson BM70 Handicap (BM70 Handicap - 1000m)
Race 8 - Listed - The Midfield Group Wangoom Handicap (Handicap - 1200m)
Race 9 - Prydes EasiFeed BM70 Handicap (BM70 Handicap - 1400m)
Race 10 - Whalers Hotel BM64 Handicap (BM64 Handicap - 1700m)

May 3rd - Warrnambool
Warrnambool Carnival Day 1

Race 1 - Let’s Make It Grand Maiden Hurdle (Maiden SW Hurdle - 3200m)
Race 2 - Cally Hotel Maiden Hurdle (Maiden SW Hurdle - 3200m)
Race 3 - George Taylor Memorial Maiden Hurdle (Maiden SW Hurdle - 3200m)
Race 4 - R&M Security Maiden Plate (2yo+ Maiden SW - 1200m)
Race 5 - Callaghan Motors VOBIS Gold Strike (2yo F SW - 1000m)
Race 6 - 3YB FM Scotty Stewart Brierly Chase (Handicap Steeplechase - 3450m)
Race 7 - Mercedes-Benz Vobis Gold BM70 Handicap (3yo+ BM70 Handicap - 2350m)
Race 8 - Magic Millions National Sale Handicap (Handicap - 1700m)
Race 9 - Choices Flooring Warrnambool BM70 Handicap (BM70 Handicap - 1200m)
Race 10 - Thoroughbred Club of Australia BM64 Handicap (BM64 Handicap - 1100m)

April 30th - Sandown Hillside
Sandown Race Day

Race 1 - IVE > Print Handicap (2yo Handicap - 1000m)
Race 2 - Tobin Brothers Celebrating Lives Handicap (3yo+ BM78 Handicap - 2400m)
Race 3 - Ladbroke It! Handicap (BM70 Handicap - 1300m)
Race 4 - Ladbrokes Split Multis Handicap (F&M BM78 Handicap - 1300m)
Race 5 - Senet Gambling Law Experts Handicap (3yo F BM70 Handicap - 1300m)
Race 6 - Behind The Barriers “Boxing Challenge” 14/5 (BM84 Handicap - 1000m)
Race 7 - Tile Importer Handicap (3yo Handicap - 1600m)
Race 8 - Listed - Ladbrokes Anniversary Vase (Quality - 1400m)
Race 9 - Thoroughbred Club Handicap (BM78 Handicap - 1600m)

April 23rd - Caulfield
VOBIS Race Day

Race 1 - Yulong Stud Handicap (BM78 Handicap - 1400m)
Race 2 - Blue Gum Farm VOBIS Gold Distaff (3yo+ F&M SW&P - 1400m)
Race 3 - The VOBIS Sires Guineas (3yo SW - 1600m)
Race 4 - Surewise VOBIS Gold Heath (3yo+ SW&P - 2000m)
Race 5 - Avenel Equine Hospital VOBIS Gold Dash (3yo SW&P - 1100m)
Race 6 - The Showdown (2yo SW - 1200m)
Race 7 - Spendthrift Australia VOBIS Gold Sprint (3yo+ SW&P - 1200m)
Race 8 - IRT VOBIS Gold Mile (3yo+ SW&P - 1600m)
Race 9 - Listed - Widden Stud Bel Esprit Stakes (Handicap - 1100m)

April 16th - Caulfield
Easter Cup Race Day

Race 1 - Bert Bryant Handicap (2yo Handicap - 1200m)
Race 2 - Noel Rundle Handicap (BM78 Handicap - 1100m)
Race 3 - Jack Elliott Handicap (BM78 Handicap - 2400m)
Race 4 - Listed - Elvis Thurgood Galilee Series Final (3yo SW&P - 2400m)
Race 5 - Geoff Murphy Handicap (3yo F Handicap - 1100m)
Race 6 - Bill Collins Handicap (3yo+ F&M BM84 Handicap - 1100m)
Race 7 - Group 3 - Tobin Brothers Celebrating Lives Easter Cup (Handicap - 2000m)
Race 8 - Group 3 - Neds Victoria Handicap (Handicap - 1400m)
Race 9 - Robert Taranto Handicap (3yo Handicap - 1600m)

April 15th - Sale
Good Friday Race Day

Race 1 - Preston Rowe Patterson Country Trainers Series Final (3yo+ BM70 Handicap - 1500m)
Race 2 - RALCON Homes Country Trainers Series Final (3yo+ BM70 Handicap - 1200m)
Race 3 - Gippsland Racing Clubs’ Country Oaks (3yo+ F&M SW&P - 2200m)
Race 4 - TRFM Good Friday Appeal Cup (3yo+ BM64 Handicap - 2200m)
Race 5 - Powered Solutions Up and Comers (Class 3 SW - 1717m)
Race 6 - The Country Discovery (Handicap - 1100m)
Race 7 - Dysons Group BM64 Handicap (3yo+ BM64 Handicap - 1100m)
Race 8 - Cloud Cuckoo Cocktails BM64 Handicap (3yo+ BM64 Handicap - 1600m)

April 9th - Caulfield
Caulfield Race Day

Race 1 - Langwarrin Hotel Handicap (BM100 Handicap - 2400m)
Race 2 - Dexion Victoria Handicap (3yo+ BM84 Handicap - 2000m)
Race 3 - O’Brien Real Estate Handicap (3yo+ F&M BM78 Handicap - 1600m)
Race 4 - Listed - Thoroughbred Club Redoute’s Choice Stakes (2yo SW&P - 1100m)
Race 5 - L.U. Simon Builders Handicap (4yo+ BM70 Handicap - 1100m)
Race 6 - Wilde Racing Handicap (3yo Handicap - 1100m)
Race 7 - Manhari Metals Plate (3yo F Handicap - 1400m)
Race 8 - IAM Handicap (BM84 Handicap - 1600m)
Race 9 - Seppelt Wines Handicap (BM78 Handicap - 1400m)

April 2nd - Bendigo
Golden Mile Race Day

Race 1 - RSN 945AM BM84 Handicap (BM84 Handicap - 2400m)
Race 2 - Carlton Draught BM70 Handicap (BM70 Handicap - 1300m)
Race 3 - Apiam Animal Health VOBIS Gold Rush (2yo SW - 1000m)
Race 4 - Immix Metal Recycling BM84 Handicap (BM84 Handicap - 1100m)
Race 5 - Catanach’s Jewellers Bendigo Gold Bracelet (4yo+ M SW&P - 1400m)
Race 6 - The Big Screen Company Bendigo St Leger Trial (3yo Quality - 2200m)
Race 7 - Listed - Mitchelton Wines Bendigo Guineas (3yo SW&P - 1400m)
Race 8 - Listed - bet365 Golden Mile (Handicap - 1600m)
Race 9 - Global Turf BM100 Handicap (BM100 Handicap - 1400m)

March 26th - Mornington
Mornington Cup Day

Race 1 - Asset Painting Services Handicap (3yo+ F&M BM70 Handicap - 1200m)
Race 2 - Cleanaway Sustainability Sires (2yo SW - 1500m)
Race 3 - IDS Security Handicap (BM78 Handicap - 1000m)
Race 4 - Catanach’s Jewellers Handicap (BM78 Handicap - 1200m)
Race 5 - Surdex Sheet and Coil Handicap (BM84 Handicap - 2000m)
Race 6 - Listed - Neds Mornington Cup (Handicap - 2400m)
Race 7 - Listed - Neds Hareeba Stakes (Handicap - 1200m)
Race 8 - Quayclean Mornington Guineas (3yo SW&P - 1600m)
Race 9 - No Fuss Event Hire Handicap (BM78 Handicap - 1600m)

March 25th - Moonee Valley
William Reid Stakes Night

Race 1 - Carlton Draught Emma Boling Plate (3yo Quality - 1200m)
Race 2 - Ascend Sales Trophies Handicap (4yo+ BM64 Handicap - 1200m)
Race 3 - Listed - PFD Food Services Valley Pearl (2yo SW - 1200m)
Race 4 - Group 2 - BMD Group Sunline Stakes (3yo+ F&M WFA - 1600m)
Race 5 - Ladbrokes 55 Second Challenge Final (BM90 Handicap - 955m)
Race 6 - Chandler Macleod Handicap (BM64 Handicap - 2040m)
Race 7 - Group 1 - 3 Point Motors William Reid Stakes (3yo+ WFA - 1200m)
Race 8 - Group 3 - Dynamic Print Group Alexandra Stakes (3yo F SW&P - 1600m)

March 19th - Flemington
All-Star Mile Day

Race 1 - Kennedy Grand Handicap Classic (BM80 Handicap - 2500m)
Race 2 - VOBIS Gold Comet (3yo+ Handicap - 1000m)
Race 3 - The G.H. Mumm Mystic Journey (3yo+ F&M SW&P - 2000m)
Race 4 - VOBIS Gold Reef (3yo SW&P - 1600m)
Race 5 - Furphy Country Mile Series Final (BM80 Handicap - 1600m)
Race 6 - The Seppelt Wines All-Star Mile (WFA - 1600m)
Race 7 - The Lexus Mugatoo (3yo+ Handicap - 1600m)
Race 8 - The Seppelt Wines Regal Power (3yo+ Handicap - 2000m)
Race 9 - TAB Sprint (BM80 Handicap - 1200m)

March 12th - Flemington
Super Saturday

Race 1 - Group 3 - TBV Thoroughbred Breeders Stakes (2yo F SW&P - 1200m)
Race 2 - Group 3 - Penfolds Max's Rose Matron Stakes (4yo+ M SW&P - 1600m)
Race 3 - Listed - Moomba Plate (3yo Quality - 1100m)
Race 4 - Group 2 - MSS Security Sires' Produce Stakes (2yo SW - 1400m)
Race 5 - Group 2 - TAB Kewney Stakes (3yo F SW - 1600m)
Race 6 - Group 1 - Yulong Stud Newmarket Handicap (Handicap - 1200m)
Race 7 - Group 1 - TAB Australian Cup (3yo+ WFA - 2000m)
Race 8 - Group 3 - Furphy Shaftesbury Avenue Handicap (Handicap - 1400m)
Race 9 - Cirka Plate (3yo Handicap - 1400m)

March 5th - Flemington
Australian Guineas Day

Race 1 - Listed - The Australian Childhood Foundation Plate (2yo SW&P - 1000m)
Race 2 - Listed - Roy Higgins Quality (Quality - 2600m)
Race 3 - The Resimax Group Plate (BM90 Handicap - 1200m)
Race 4 - Group 3 - Furphy Frances Tressady Stakes (3yo+ F&M SW&P - 1400m)
Race 5 - Inglis Sprint (3yo SW&P - 1200m)
Race 6 - Group 2 - TAB Blamey Stakes (3yo+ SW&P - 1600m)
Race 7 - Group 1 - Australian Guineas (3yo SW - 1600m)
Race 8 - Listed - ATA/Bob Hoysted Handicap (Handicap - 1000m)
Race 9 - The Schweppes Plate (BM84 Handicap - 1600m)

February 26th - Caulfield
Blue Diamond Stakes Day

Race 1 - Group 3 - Neds Zeditave Stakes (3yo C&G SW&P - 1200m)
Race 2 - Group 3 - Catanach's Jewellers Mannerism Stakes (4yo+ M SW&P - 1400m)
Race 3 - Group 2 - Stow Storage Solutions Autumn Classic (3yo SW - 1800m)
Race 4 - Group 2 - Neds Angus Armanasco Stakes (3yo F SW&P - 1400m)
Race 5 - Group 2 - Carlton Draught Peter Young Stakes (WFA - 1800m)
Race 6 - Group 1 - Lamaro's Hotel Futurity Stakes (3yo+ WFA - 1400m)
Race 7 - Group 1 - Neds Blue Diamond Stakes (2yo SW - 1200m)
Race 8 - Group 1 - Neds Oakleigh Plate (Handicap - 1100m)
Race 9 - Listed - Neds Mornington Cup Prelude (Quality - 2000m)

February 19th - Flemington
Black Caviar Lightning Day

Race 1 - The Stud and Stable Staff Awards Handicap (BM84 Handicap - 2000m)
Race 2 - #BuyBetter at Inglis Premier Yearling Sale (BM84 Handicap - 1600m)
Race 3 - Vale Jack Styring Trophy (3yo+ F&M BM78 Handicap - 1600m)
Race 4 - Listed - Talindert Stakes (2yo SW&P - 1100m)
Race 5 - Group 3 - The TAB Vanity (3yo F SW&P - 1400m)
Race 6 - Group 3 - CS Hayes Stakes (3yo C&G SW&P - 1400m)
Race 7 - Group 1 - Black Caviar Lightning (WFA - 1000m)
Race 8 - Listed - The Elms Handicap (Handicap - 1400m)
Race 9 - The Lexus Melbourne Cup Tour Apply Now (BM84 Handicap - 1200m)

February 12th - Caulfield
CF Orr Stakes Day

Race 1 - The Big Screen Company Handicap (BM84 Handicap - 1400m)
Race 2 - Group 2 - Hyland Race Colours Autumn Stakes (3yo SW&P - 1400m)
Race 3 - Group 3 - Neds Blue Diamond Prelude (C&G) (2yo C&G SW - 1100m)
Race 4 - Group 2 - Neds Blue Diamond Prelude (F) (2yo F SW - 1100m)
Race 5 - Group 3 - SENET Kevin Hayes Stakes (3yo F SW&P - 1200m)
Race 6 - Group 3 - Keno T.S. Carlyon Cup (4yo+ SW&P - 1600m)
Race 7 - Group 2 - McCafe Rubiton Stakes (SW&P - 1100m)
Race 8 - Group 1 - Neds C.F. Orr Stakes (3yo+ WFA - 1400m)
Race 9 - Group 3 - Lamaro's Hotel Geoffrey Bellmaine Stakes (4yo+ M SW&P - 1200m)

February 5th - Caulfield
Manfred Stakes Day

Race 1 - John Moule Handicap (3yo F BM70 Handicap - 1400m)
Race 2 - Robert Hunter Handicap (3yo+ BM70 Handicap - 1800m)
Race 3 - Neds Bet Live Handicap (3yo+ BM78 Handicap - 2400m)
Race 4 - Group 3 - Lamaro's Hotel Chairman's Stakes (2yo SW&P - 1000m)
Race 5 - Group 3 - IVE > Print Manfred Stakes (3yo SW&P - 1200m)
Race 6 - Herald Sun Handicap (3yo+ F&M BM78 Handicap - 1400m)
Race 7 - Mal Seccull Handicap (3yo+ BM100 Handicap - 1800m)
Race 8 - Quayclean Handicap (3yo+ BM78 Handicap - 1100m)
Race 9 - Premier Signs Handicap (3yo+ BM78 Handicap - 1600m)

January 29th - Moonee Valley
Australia Stakes Day

Race 1 - Mitty's Handicap (3yo F BM70 Handicap - 1500m)
Race 2 - Ladbrokes Handicap (3yo+ F&M BM78 Handicap - 1600m)
Race 3 - Ascend Sales Trophies Handicap (3yo+ Handicap - 1600m)
Race 4 - Entry Education Martin Ralston Cup (BM70 Handicap - 2040m)
Race 5 - Chandler Macleod VOBIS Gold Carat (3yo SW&P - 1200m)
Race 6 - Steamatic Handicap (BM70 Handicap - 1600m)
Race 7 - Group 2 - MA Services Group Australia Stakes (3yo+ WFA - 1200m)
Race 8 - Rendr Handicap (BM70 Handicap - 1000m)
Race 9 - Measure Consulting Engineers Handicap (3yo+ F&M BM70 Handicap - 1000m)

January 26th - Caulfield
Blue Diamond Preview Day

Race 1 - Listed - Neds Blue Diamond Preview (C&G) (2yo C&G SW&P - 1000m)
Race 2 - Group 3 - Neds Blue Diamond Preview (F) (2yo F SW&P - 1000m)
Race 3 - Evergreen Turf Handicap (3yo F BM70 Handicap - 1100m)
Race 4 - Listed - IVE > Print W.J. Adams Stakes (Handicap - 1000m)
Race 5 - McCafe Handicap (3yo+ BM84 Handicap - 2000m)
Race 6 - Listed - John Dillon Stakes (Quality - 1400m)
Race 7 - Tile Importer Handicap (3yo+ BM70 Handicap - 1400m)
Race 8 - The Mary Bell (3yo+ F&M BM70 Handicap - 1400m)

January 22nd - Moonee Valley
Moonee Valley Race Day

Race 1 - Dominant.com.au Handicap (3yo BM70 Handicap - 1000m)
Race 2 - Dominant Cleaning Solutions Handicap (2yo Handicap - 1200m)
Race 3 - Mirasan.com Handicap (3yo+ BM100 Handicap - 2500m)
Race 4 - Mia Kleer Hand Sanitiser Handicap (3yo+ BM70 Handicap - 2500m)
Race 5 - Ladbrokes Fast Withdrawals Handicap (3yo+ BM78 Handicap - 1000m)
Race 6 - Dominant - Protecting your Brand Handicap (3yo+ BM70 Handicap - 1200m)
Race 7 - Mirasan Hand Sanitiser Handicap (3yo+ BM84 Handicap - 1500m)
Race 8 - Dominant Sanitation Solutions Handicap (3yo+ BM84 Handicap - 1200m)
Race 9 - Dominant Plant Powered Cleaning Handicap (3yo+ F&M BM70 Handicap - 1200m)

January 15th - Flemington
Standish Handicap Day

Race 1 - Resimax Group Rapid Racing, Friday 21 January (2yo SW&P - 1100m)
Race 2 - Furphy Refreshing Ale Trophy (3yo BM70 Handicap - 1400m)
Race 3 - California Memory Living Legends Plate (3yo+ BM100 Handicap - 1700m)
Race 4 - Twilight Payment Living Legends Plate (3yo BM70 Handicap - 2000m)
Race 5 - Be A Mate, Nominate Trophy (3yo+ Handicap - 1400m)
Race 6 - VRC Event Staff Handicap (4yo+ BM70 Handicap - 1400m)
Race 7 - Group 3 - Standish Handicap (Handicap - 1200m)
Race 8 - The Stud and Stable Staff Awards (4yo+ BM70 Handicap - 2000m)
Race 9 - Resimax Group Jockeys Challenge, Friday 21 January (3yo+ F&M BM78 Handicap - 1600m)

January 8th - Caulfield
MRC Members' Race Day

Race 1 - Ann Kilkenny Handicap (2yo Handicap - 1000m)
Race 2 - James Hurley Handicap (3yo+ BM70 Handicap - 2380m)
Race 3 - Ken Seymour Handicap (3yo F BM70 Handicap - 1400m)
Race 4 - Mark O'Sullivan Handicap (3yo+ BM70 Handicap - 1100m)
Race 5 - Richard Platt Handicap (3yo+ BM70 Handicap - 1800m)
Race 6 - Marlene Rogers Handicap (3yo+ BM100 Handicap - 2000m)
Race 7 - Cameron Rose Handicap (3yo+ BM84 Handicap - 1400m)
Race 8 - Andrea McKerley Handicap (3yo+ BM84 Handicap - 1100m)
Race 9 - Amanda Checken Handicap (3yo+ F&M BM70 Handicap - 1100m)

January 1st - Flemington
New Year's Day

Race 1 - New Year Sprint (2yo F SW&P - 1000m)
Race 2 - Fields Of Omagh Plate (3yo+ F&M BM70 Handicap - 1400m)
Race 3 - Victorian Jockeys' Association Trophy (BM70 Handicap - 1600m)
Race 4 - Australian Trainers' Association Plate (3yo BM70 Handicap - 1100m)
Race 5 - Henry Byron Moore Handicap (3yo+ BM84 Handicap - 1600m)
Race 6 - George Watson Handicap (3yo+ BM70 Handicap - 2000m)
Race 7 - Listed - Bagot Handicap (Handicap - 2800m)
Race 8 - Listed - Chester Manifold Stakes (Handicap - 1400m)
Race 9 - Santa Ana Lane Sprint (3yo+ BM78 Handicap - 1200m)