SYDNEY SPRING CARNIVAL 2019

August 24th - Winx Stakes Day
Royal Randwick

Race 3 - Group 3 - The Luxury Network Up And Coming Stakes (3YO Qlty - 1300m)
Race 5 - Group 2 - Darley Silver Shadow Stakes (3YOF SW+P - 1200m)
Race 6 - Group 3 - Mostyn Copper Show County Quality (3YO+ Qlty - 1200m)
Race 7 - Group 1 - Winx Stakes (3YO+ WFA - 1400m)
Race 8 - Group 3 - Toy Show Quality (3YO+ F&M Qlty - 1100m)

August 31st - San Domenico Stakes Day
Rosehill Gardens

Race 5 - Group 3 - Sky Racing Active San Domenico Stakes (3YO SW+P - 1100m)
Race 6 - Group 3 - Iron Jack Premier's Cup (3YO+ Qlty - 1900m)
Race 7 - Group 3 - Ming Dynasty Quality (3YO Qlty - 1400m)

September 7th - Might And Power Race Day
Royal Randwick

Race 5 - Group 2 - Darley Furious Stakes (3YOF SW - 1200m)
Race 6 - Group 3 - Forum Concorde Stakes (3YO+ SW+P - 1000m)
Race 7 - Group 2 - Bob Ingham Chelmsford Stakes (3YO+ WFA - 1600m)
Race 8 - Group 2 - Harvey Norman Tramway Stakes (3YO+ SW+P - 1400m)

September 14th - Sydney Markets Run To The Rose Stakes Day
Rosehill Gardens

Race 6 - Group 2 - Sydney Markets Run To The Rose (3YO SW+P - 1200m)
Race 7 - Group 2 - Tooheys 150th Birthday Theo Marks Stakes (3YO+ Qlty - 1300m)
Race 8 - Group 2 - Schweppes Sheraco Stakes (3YO+ F&M SW+P - 1200m)

September 21st - Colgate Optic White Stakes Day
Royal Randwick

Race 4 - Group 2 - Darley Tea Rose Stakes (3YOF SW - 1400m)
Race 5 - Group 3 - Bill Ritchie Handicap (3YO+ Qlty - 1400m)
Race 6 - Group 2 - Bowermans Office Furniture Shorts (3YO+ SW+P - 1100m)
Race 7 - Group 1 - Colgate Optic White Stakes (3YO+ WFA - 1600m)
Race 8 - Group 3 - The Agency Real Estate Kingston Town Stakes (3YO+ SW+P - 2000m)

September 28th - De Bortoli Wines Golden Rose Stakes Day
Rosehill Gardens

Group 1 - De Bortoli Wines Golden Rose Stakes (3YO SW - 1400m)
Group 2 - Golden Pendant (3YO+ F&M SW+P - 1400m)
Group 2 - Shannon Stakes (3YO+ Qlty - 1500m)
Group 3 - Gloaming Stakes (3YO SW - 1800m)
Group 3 - Colin Stephen Qlty (3YO+ Qlty - 2400m)

October 5th - TAB Epsom Day
Royal Randwick

Group 1 - TAB Epsom Handicap (3YO+ Hcp - 1600m)
Group 1 - Heineken 3 The Metropolitan (3YO+ Hcp - 2400m)
Group 1 - Darley Flight Stakes (3YOF SW - 1600m)
Group 2 - Premiere Stakes (3YO+ WFA - 1200m)
Group 2 - Hill Stakes (3YO+ WFA - 2000m)
Group 3 - Arrowfield Breeders' Plate (2YOC&G SW - 1000m)
Group 3 - Keeneland Gimcrack Stakes (2YOF SW - 1000m)

October 12th - Moet & Chandon Spring Champion Stakes Day
Royal Randwick

Group 1 - Moet & Chandon Spring Champion Stakes (3YO SW - 2000m)
Group 2 - Polytrack Roman Consul Stakes (3YO SW - 1200m)
Group 2 - Stan Fox Stakes (3YO SW - 1500m)
Group 3 - Angst Stakes (4YOM+ SW+P - 1600m)
Silver Eagle - (4YO - SW+P - 1300m)

October 19th - The Everest Race Day
Royal Randwick

The TAB Everest (WFA - 1200m)
Group 3 - Craven Plate (3YO+ WFA - 2000m)
Group 3 - Camera House Sydney Stakes (3YO+ WFA - 1200m)
St Leger Stakes (3YO+ SW+P - 2600m)
The Kosciuszko (3YO+ SW+P - 1200m)

October 26th - City Tattersalls/Bondi Stakes Day
Royal Randwick

Bondi Stakes (3YO SW - 1600m)
Group 3 - The Nivison (4YO+M SW+P - 1200m)

November 2nd - Golden Eagle Day
Rosehill Gardens

Golden Eagle (4YO SW - 1500m)
Redzel Stakes (3YO+ SW+P - 1300m)
Rosehill Gold Cup (3YO+ Qlty - 2000m)

November 9th - Golden Gift Race Day
Rosehill Gardens

Golden Gift (2YO SW - 1100m)
Group 2 - Hot Danish Stakes (3YO+ SW F&M - 1400m)